Hlavní navigace

Důchodci dostanou od ledna přidáno. Víme, kolik to v průměru bude

10. 7. 2024

Sdílet

10.7.24 /5x/ senior, žena, starší, důchodce, zamyšlení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od začátku příštího roku se zvýší všechny důchody, tedy jak starobní, tak i invalidní a pozůstalostní. Půjde o řádnou valorizaci. Jak vypočítalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), v průměru půjde o nárůst o 356 Kč.

Průměrný starobní důchod by měl po zvýšení o 356 Kč dosáhnout v lednu 21 078 Kč. Jak doplnilo MPSV, během posledních 10 let důchody vzrostly o 18 % více než inflace. Důchody jsou nejvyšší v historii a s jejich pravidelnou valorizací se počítá i v důchodové reformě. Každoroční navýšení bude i nadále inflaci kompenzovat v plném rozsahu. Podle našich posledních propočtů odhadujeme, že v lednu dosáhne průměrný starobní důchod výše 21 078 korun. Za posledních pět let jde tedy o nárůst o 6650 korun, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Zvýšení důchodů se odvíjí od růstu cen, který se měří indexem spotřebitelských cen a životními náklady domácností důchodců. Z těchto dvou údajů je rozhodující ten, který je za dané období vyšší. Do výše pravidelné každoroční lednové valorizace promlouvá ještě růst reálných mezd. 

Souhlasíte s prodloužením věku odchodu do důchodu?

Ve Sněmovně leží návrh důchodové reformy

Ve Sněmovně je nyní projednáván návrh důchodové reformy, jejímž hlavním cílem je zajistit solidní důchody vyplácené z průběžného systému nejen současným důchodcům, ale i příštím generacím. Součástí reformy je například navázání hranice odchodu do důchodu na věk dožití, další parametrické úpravy výpočtu nových důchodů či zavedení slev na pojistném pro pracující důchodce místo navyšování důchodů.

Co všechno má přinést důchodová reforma? Zdaleka ne pouze pozdější odchod do důchodu Přečtěte si také:

Co všechno má přinést důchodová reforma? Zdaleka ne pouze pozdější odchod do důchodu

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).