Hlavní navigace

Konec EET prošel ve Sněmovně prvním čtením, skončit by mohla na konci roku

24. 6. 2022

Sdílet

25.11.22 3krát/pokladna, účtenky, eet, muž, podnikatel Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Poslanci dnes po několikahodinovém jednání podpořili vládní návrh, který ruší elektronickou evidenci tržeb (EET). Její konec by měl nastat na konci tohoto roku. A to bez náhrady. 

Tento kok zatím neznamená úplné schválení vládního návrhu, jedná se jen o posunutí do dalšího projednávání. Návrh zákona nepočítá s dalším provozováním systému EET na straně Finanční správy ČR, a to ani pro dobrovolně evidující podnikatele.

Právě otázka dobrovolnosti evidence tržeb je jednou z nejdiskutovanějších. Dobrovolnost u EET podporuje mimo jiné například Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Jak ale prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura, neexistuje žádná výhoda, kterou by mohl stát nabídnout těm podnikatelům, kteří by EET dál dobrovolně využívali.

Elektronická evidence tržeb je povinná od 1. prosince 2016. První vlna se dotkla restaurací a ubytovacích zařízení. Březen 2017 pak přinesl povinnost evidovat tržby pro velkoobchod a maloobchod. Vzhledem k pandemii koronaviru dostali poplatníci z 1. a 2. vlny možnost evidenci přerušit, a to až do 31. 12. 2022. Na další vlny, které se měly dotknout například řemeslníků, advokátů či lékařů, nedošlo. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).