Hlavní navigace

Firmám nebude cenově zastropováno 100 % spotřeby, ale jen 80, řekl Síkela

21. 9. 2022

Sdílet

2.10.23 /4x/ Pokles, graf, snížení, propad, šok, dopad Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Přestože vláda minulý týden prezentovala, že i malým a středním firmám budou zastropovány ceny energií na celou jejich spotřebu, nakonec to bude jen na úrovni 80 % nejvyšší spotřeby za posledních 5 let.

Malým a středním firmám bude zastropováno jen 80 % spotřeby

Senát v úterý schválil novelu energetického zákona, která vládě umožňuje zastropovat ceny energií. Už dříve vláda rozhodla o tom, že cena elektřiny bude zastropována na 6 korunách včetně DPH za KWh a cenu plynu na 3 korunách včetně DPH za KWh. Strop se měl původně týkat domácností, veřejného sektoru i podnikatelů v režimu malých odběratelů, a to na celou jejich spotřebu.

Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela však na schůzi Senátu uvedl, že přestože vláda schválila zastropování cen pro malé a střední firmy až do výše 100 % spotřeby, nakonec půjde o nižší podíl. Mezitím v rámci naší iniciativy přišla komise s unijním návrhem, který rozšiřuje možnost pomoci firmám, malým a středním firmám, to znamená, jsme opět u definice do 250 zaměstnanců, do obratu 50 milionů EUR ročně, a to formou, že může dojít k pomoci, která nebude kvalifikována jako nepovolená veřejná podpora, i formou zastřešení cen, a to do výše maximálně 80 procent nejvyšší spotřeby za posledních 5 let, řekl Josef Síkela.

U zastropování cen chybí motivace k úsporám energií, upozorňují ekonomové Přečtěte si také:

U zastropování cen chybí motivace k úsporám energií, upozorňují ekonomové

Pokud tak do konce září dojde ke schválení unijního návrhu v této podobě, vláda poté vydá nařízení, které rozšíří cenový strop pro všechny malé a střední firmy, bez ohledu na to, jestli jsou na nízkém napětí nebo na vysokém nebo na velmi vysokém, do maximální výše 80 procent nejvyšší spotřeby za posledních 5 let.

Tím pokryjeme opravdu velmi vysoký počet trhu, protože zde nemluvíme o žádné limitaci, která se týká toho, jestli je to odvětví energeticky náročné. V tom vidím už v tuto chvíli jeden z největších úspěchů té naší iniciativy, že jsme se na evropské úrovni pohnuli k tomu, že budeme moci touto formou pomoci té páteři ekonomiky, malým a středním firmám, tedy těm, které jsou bez ohledu na to, na jaké napětí jsou připojeny, a těm, které mají spotřebu plynu do 630 megawatt ročně, doplnil Síkela.

Jaká bude pomoc pro velké firmy

Co se týče firem s vyšší spotřebou energií, vláda pro ně schválila pomoc, která má mít dvě části. Jedna část má firmám kompenzovat zvýšené náklady na energie, tedy na plyn a elektřinu, které je přivedly do výraznějšího poklesu zisku. V tuto chvíli máme předjednáno, že pokud jim poklesne zisk o více než 50 %, budeme jim kompenzovat na úrovni EBITDA, budeme jim kompenzovat ty náklady za energie. Tento program je limitován maximální částkou na jednu firmu ve výši 45 milionů korun, upřesnil Josef Síkela.

Kdo by měl mít nárok na vyšší částku, bude moct požádat o kompenzace provozních nákladů z titulu zvýšených cen energií, bude muset však prokázat, že se právě kvůli zvýšeným nákladům dostal do provozní ztráty. Firmy s normální energetickou spotřebou dostanou kompenzace 30 procent nákladů, firmy se zvýšenou spotřebou 50 procent nákladů a firmy s vysokou spotřebou až 70 procent způsobilých nákladů. Vždy to ale bude do 80 procent provozní ztráty, uzavřel Síkela.

Jaké kompenzace se plánují pro firmy, kterým nezastropují ceny energií? Přečtěte si také:

Jaké kompenzace se plánují pro firmy, kterým nezastropují ceny energií?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).