Hlavní navigace

Je evidovaný na úřadu práce. Může si přivydělávat a zároveň brát podporu?

Sdílet

Jana Knížková 21. 9. 2021

Přišel o práci. Obrátil se tak na úřad práce, který mu s nalezením nové pracovní pozice pomáhá. Po určitou dobu má nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jak je to s možností přivýdělku, pokud je v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce? Úřad práce odpovídá na časté dotazy ze strany uchazečů v rubrice Co dělat při ztrátě zaměstnání

Může si během evidence na pracáku nebo během pobírání podpory v nezaměstnanosti přivydělat?

V době, kdy je uchazeč v evidenci úřadu práce, si můžete přivydělat v rámci nekolidujícího zaměstnání. A to na základě dohody o pracovní činnosti, pracovního nebo služebního poměru, a pokud měsíční hrubý výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy (pro rok 2021 je to 7 600 Kč). V případě výkonu více činností se měsíční výdělky či odměny sčítají.

Pokud si přivydělává, bude brát podporu v nezaměstnanosti?

To možné není, souběh podpory v nezaměstnanosti a nekolidujícího zaměstnání zákon neumožňuje. V případě, že pobírá uchazeč podporu v nezaměstnanosti a najde si nekolidující zaměstnání (pracovní nebo služební poměr, dohoda o pracovní činnosti) s měsíčním výdělkem nižším než polovina minimální mzdy, ÚP ČR mu po dobu trvání pracovněprávního vztahu výplatu podpory pozastaví. Po ukončení nekolidujícího zaměstnání ji opět obnoví. Doba, po kterou vykonává nekolidující zaměstnání, se nezapočítává do podpůrčí doby pro pobírání podpory v nezaměstnanosti.

Vykonává-li uchazeč práci nebo činnost pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) mimo pracovněprávní vztah, odměna členům výboru SVJ není překážkou pro výplatu podpory v nezaměstnanosti, tj. výplata podpory v nezaměstnanosti náleží členům výboru SVJ, obdobně jako u členů sdružení bytových družstev.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).