Hlavní navigace

Je pro operátory stále roaming zlatý důl? Víme, kde si lidé nejvíce připlatí

6. 6. 2024

Sdílet

6. 6. 24 / 1x / roaming, zahraničí, telefon, mobil Autor: Podnikatel.cz s využitím DALL-E, podle licence: Rights Managed

Roaming nemusí řešit ti, kteří cestují do evropských zemí. Ti ostatní si však musejí dát pozor, aby se jim pobyt v zahraničí neprodražil. Situaci sice zlepšily balíčky, ale i tak si operátoři mnohdy účtují vysoké sumy.

Jak píše Lupa.cz, otázku nákladů za prázdninový roaming musejí bohužel řešit i v roce 2024 všichni cestovatelé do jiných než evropských zemí, lépe řečeno zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP). Ten totiž vedle členských států EU zahrnuje i Island, Lichtenštejnsko a Norsko. V Sedmadvacítce a těchto třech vyjmenovaných zemích už devět let platí princip Roam like at home (RLAH), což znamená, že na roamingu z těchto států si na vás tuzemští operátoři už kapsu tak jako dřív nenamastí.

Pokud se tak se svým telefonem ocitnete v prostoru s evropskou regulací, nezaplatíte nic za příchozí hovory a za ty odchozí, data a esemesky jen právě tolik, co v tuzemsku. Smutnou pravdou zůstává, že spojení na stejnou vzdálenost, tedy do cizího státu, ale s tamním číslem bez roamingu, je mezinárodním hovorem, u něhož si každý z operátorů může zvolit tarifikaci podle libosti. Podobně i v roamingu v zemích mimo působnost RLAH je to na rozhodnutí operátora, kolik za roamingový provoz naúčtuje.

Jsou podle vás ceny za roaming přiměřené?

Zrádnost tohoto nejednotného přístupu lze ilustrovat na příkladu dvou zemí: Velké Británie a Švýcarska. Ani jedna z nich členem EHP aktuálně není (Velká Británie svým vystoupením z EU o členství přišla a striktně neutrální Švýcarsko jím nikdy nebylo). Přesto Británie u všech tří našich síťových operátorů zůstává v zóně 1, což je prakticky to samé, jako by k brexitu nikdy nedošlo. Princip RLAH tam platí dál.

Naproti tomu Švýcarsko, ač je geograficky našim hranicím blíž, spadá do zóny 2. Odchozí volání odsud za méně než 30 korun za minutu nepořídíte u žádného z „velké trojky“. Nejdráž vychází O2 se 42,35 Kč/min. u odchozích a 24,20 Kč/min. u příchozích hovorů. 35 Kč za minutu odchozího a 18 za minutu příchozího hovoru ve Švýcarsku zaplatíte u T-Mobile a Vodafone si za to samé naúčtuje 30,52 Kč, resp. 17,81 Kč.

Roaming ve Švýcarsku a Turecku

O2 T-Mobile Vodafone
Odchozí hovor (za min.) 42,35 Kč 35 Kč 30,52 Kč
Příchozí hovor (za min.) 24,20 Kč 18 Kč 17,81 Kč
Odeslaná SMS 12,10 Kč 9,60 Kč 9,68 Kč
Odeslaná MMS 9,60 Kč 16,60 Kč 11,50 Kč

Stejné ceny v roamingu čekají cestovatele do turisticky oblíbeného Turecka. Naproti tomu u Monaka je situace složitější. Pro T-Mobile a O2 se jedná o zónu 2, a jejich zákazníci tedy platí za roaming to samé jako v případě Švýcarska. Vodafone ale Monako řadí do zóny 1 a aplikuje na něj princip RLAH, tedy žádné roamingové příplatky navíc si neúčtuje.

I v Evropě se ale můžeme setkat se zeměmi zařazenými v cenících všech tří operátorů do nejdražší roamingové zóny 3. Řeč je o Gruzii a Ázerbájdžánu. Minuta volání tu tarifikací připomíná hovory na linky s prémiovým obsahem.

Roaming v Gruzii a Ázerbájdžánu

O2 T-Mobile Vodafone
Odchozí hovor (za min.) 66,55 Kč 69 Kč 61,01 Kč
Příchozí hovor (za min.) 54,45 Kč 49 Kč 35,59 Kč
Odeslaná SMS 12,10 Kč 14,60 Kč 14,52 Kč
Odeslaná MMS 9,60 Kč 21,60 Kč 11,50 Kč

Kde se však ledy oproti loňsku přeci jen trochu hnuly, to jsou ceny za data. Ještě loni tuzemským operátorům nedělalo problém v roamingu účtovat datová spojení po jednotlivých megabajtech, a to z některých zemí v částkách v řádu stokorun. (Lupa.cz)

Internet v letadle může vyjít opravdu draho. Víme, kolik operátoři účtují za roaming Přečtěte si také:

Internet v letadle může vyjít opravdu draho. Víme, kolik operátoři účtují za roaming

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).