Hlavní navigace

Je uchazeč o zaměstnání povinen uvádět v životopise fotografii?

26. 5. 2023

Sdílet

26.5.23 1*/muž, podnikatel, fotka, životopis, CV Autor: Deposith.com, podle licence: Rights Managed

Vhodně sestavený životopis hraje při hledání zaměstnání obrovskou roli. Nejde pouze o obsah, ale také formu. 

Otazník však visí nad fotografií žadatele o zaměstnání. Mnohdy se v praxi stává, že pokud chybí, je posléze žádáno o doplnění. Je uchazeč povinen fotografii doložit? 

Na životopise stále záleží. Mějte jej přehledný a pozor na chyby Přečtěte si také:

Na životopise stále záleží. Mějte jej přehledný a pozor na chyby

Téma vyplynulo ze zkušenosti jedné ze čtenářek serveru Podnikatel.cz, která popsala svůj nedávný příběh. 

Z praxe: 

Zaslala jsem do firmy, která poptávala člověka na administrativní práci, svůj životopis. Druhý den volal majitel firmy, že v něm chybí fotografie, abych ji obratem zaslala. Odmítla jsem s otázkou, jak moc je důležitý pro tuto pozici můj vzhled. Odpovědi jsme se nedočkala. A protože jsem fotografii nedodala, byla jsem z výběrového řízení vyřazena. Je tento postup v pořádku? 

Jak uvádí pro server Podnikatel.cz advokát Jiří Matzner, zakladatel Matzner Legal, nejde o zcela jednoduchou otázku. Tuto problematiku lze uchopit z několika úhlů pohledu. 

Podobizna (podoba) je věcí osobnostní ochrany jak dle zákona o zpracování osobních údajů, podle Nařízení GDPR, tak i podle občanského práva. Vyžadovat fotku nevidím jako smysluplné, ani oprávněné, protože by mohlo jít o projev diskriminace, kdy se bude hodnotit (mohlo by se hodnotit) podle vzhledu, což by bylo diskriminační, uvádí Jiří Matzner. Potvrzuje však, že je to v dnešní době běžnou praxí. Mnohdy se stává, že pokud kandidát fotku neposkytne, má to dopad na další průběh výběrového řízení. Například, že se nedostane do dalších kol. 

Fotky, kam se podíváte

V době, kdy sociální sítě vládnou světu a lidé sdílejí nepřeberné množství fotografií z různých akcí, není pro zájemce o nového zaměstnance nic jednoduššího, než jej prostřednictvím internetu prolustrovat. Jak potvrzují personalisté, děje se tak celkem běžně. Lustrace sociálních sítí slouží jako doplněk profilu kandidáta.

Má smysl lustrovat uchazeče na Facebooku a spol.? Ano, ale info berte s rezervou Přečtěte si také:

Má smysl lustrovat uchazeče na Facebooku a spol.? Ano, ale info berte s rezervou

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).