Hlavní navigace

Je v důchodu, ale stále ještě podniká. Může si požádat o přepočet penze?

Sdílet

Jana Knížková 13. 5. 2022
13.5.22 2krát/Důchodce, senior, starý muž, šediny Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Podnikání se mohou věnovat i lidé, kteří již pobírají starobní důchod. Jaký to má vliv na výši penze a mohou požádat o její přepočítání? 

Jak upřesňuje Česká správa sociálního zabezpečení, o přepočítání důchodu seniora, který podniká, je možné žádat. Zvýšení starobního důchodu náleží za každých 360 dní výdělečné činnosti vykonávané při současném pobírání důchodu. 

Je však nutné splnit danou podmínku. Tedy, že se jedná o činnost podléhající odvodům na důchodové pojištění. Pokud je podnikání (samostatná výdělečná činnost) vykonáváno v rozsahu zakládajícím účast na důchodovém pojištění nebo se senior k účasti na důchodovém pojištění sám přihlásil, náleží mu za 360 dní této činnosti zvýšení důchodu o 0,4 % výpočtového základu (tj. částky, ze které byl důchod původně vyměřen). 

Zvýšení důchodu je provedeno na základě písemné žádosti, která musí být podána na ČSSZ. Tu je možné podat nejlépe prostřednictvím okresní správy sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště, která k ní připojí potřebný doklad (výpis z evidence OSVČ).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).