Hlavní navigace

Je v režimu paušální daně a chce kompenzační bonus. Má nárok a jak doloží snížení příjmů?

Sdílet

Jana Knížková 14. 1. 2022

Termín pro podání oznámení o vstupu do paušálního režimu již vypršel. Zájemci měli čas do 10. ledna. Pro ty, kteří se do režimu přihlásili a hledají odpovědi na otázky, které nabízí praxe, je k dispozici poradna k paušálnímu režimu, kterou nabízí server Podnikatel.cz společně s Ministerstvem financí ČR. Jedna z otázek se týká paušální daně a kompenzačního bonusu. 

Dotaz z poradny

Mohu žádat o kompenzační bonus, pokud jsem přihlášen v systému paušální daně? A jak budu dokládat snížení příjmu o 30 % konkrétně třeba za leden 2022?

Ačkoliv poplatníci v paušálním režimu nemají povinnost vést daňovou evidenci dle zákona o daních z příjmů, obecně se vychází z toho, že každý z nich určitý přehled o své činnosti má. Pro vlastní prokázání nároku na kompenzační bonus nikde není stanovena povinnost, že je zapotřebí vyjít přímo z daňové evidence či účetnictví. Naopak poplatník může použít jakýchkoliv zdrojů. V zásadě lze pro tyto případy použít kombinaci evidence hotovostních příjmů, ke které se doplní příjmové položky z bankovního účtu, vysvětluje Tomáš Weiss z odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí.

Ptejte se odborníka v poradně pro Paušální daň 2022

Mgr. Ing. Tomáš Weiss

odbor vnějších vztahů a komunikace MFČR

Mgr. Ing. Tomáš Weiss z Ministerstva financí ČR zodpovídá všechny otázky, které se týkají nové paušální daně pro OSVČ.

Je také zapotřebí vzít v potaz, že u velké části poplatníků jde jen o otestování, zda subjekt měl propad tržeb alespoň 30 %, tj. pokud se daný subjekt pohybuje hlouběji pod touto částkou (např. hranice kolem 50 %), nebude mít případná nepřesnost, která se bude pohybovat v řádu jednotek procent, vliv na nárok na získání kompenzačního bonusu v tomto případě.

Kolik je nových přihlášek k paušální dani?

K 12. lednu 2022 obdrželo Ministerstvo financí ČR, resp. Finanční správa ČR, zatím zhruba 22 300 nových oznámení ke vstupu do paušálního režimu daně pro rok 2022. Podle odhadu bude letos paušální daň využívat přes 80 tisíc živnostníků.

Očekávaný nárůst aktivních paušalistů na počet přesahující 80 tisíc považuji za potvrzení funkčnosti tohoto modelu, který má za sebou pilotní rok provozu. Jsem nicméně přesvědčen, že budoucnost paušální daně je především v jejím rozšíření pro podnikatele s ročními příjmy až do dvou milionů korun. Pokud se nám tato výjimka v oblasti plátcovství DPH povede na evropské půdě dojednat včas tak, aby mohl dvojnásobný příjmový limit platit pro registraci k DPH i pro paušální daň už od příštího roku, věřím, že to bude pozitivní impuls pro další desítky tisíc nových uživatelů paušální daně, okomentoval letošní zájem o paušální daň ministr financí Zbyněk Stanjura.

V roce 2022 je paušální daň OSVČ ve výši 5994 Kč měsíčně (3267 Kč sociální pojištění, 2627 Kč zdravotní pojištění a 100 Kč daň z příjmů). 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).