Hlavní navigace

Jedinou banální chybou si můžete zkomplikovat podání daňového přiznání

28. 3. 2023

Sdílet

28.3.23 5x/ Dokumenty, papíry, šok, daně Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Na podání daňového přiznání za rok 2022 v papírové podobě zbývá necelý týden. Finanční úřad by ho měl mít do pondělí 3. dubna. 

Pokud poplatník podává přiznání k dani v listinné podobě, může formulář poslat poštou nebo ho osobně doručit na finanční úřad. Vzhledem k blížícímu se termínu pro odevzdání papírových přiznání prodlužují finanční úřady tento týden své úřední hodiny. 

Provoz podatelen územních pracovišť bude v tomto týdnu zajištěn nad rámec obvyklých úředních hodin, a to pondělí až pátek v čase 8:00 až 17:00 hodin. Rozšířené úřední hodiny budou platit i na pracovištích 2+2, která jsou v tzv. optimalizovaném režimu, píše se na webu finanční správy s tím, že některá pracoviště 2+2 mohou mít úřední hodiny odlišné.

Daňová přiznání s přehledy i bez nich. Máme je pro vás k dispozici Přečtěte si také:

Daňová přiznání s přehledy i bez nich. Máme je pro vás k dispozici

Banální chyba, která podání zkomplikuje

Každoročně se v přiznáních objevuje celá řada chyb. Jedna z nich je však naprosto banální. A přesto může podání přiznání značně zkomplikovat. Jde o pouhý podpis na konci tiskopisu. A to nejen samotného přiznání, ale v případě přeplatku i na tiskopisu žádosti o něj. Poplatníci by si tak měli tuto jednoduchou věc zkontrolovat.

V případně osobního podání formuláře úředník většinou na chybu upozorní. Pokud je zaslán poštou, musí se poplatník nakonec stejně na úřad dostavit. 

Neudělali jste je taky? Máme přehled častých chyb v souvislosti s daňovým přiznáním Přečtěte si také:

Neudělali jste je taky? Máme přehled častých chyb v souvislosti s daňovým přiznáním

Podání přiznání lze posunout

Pokud poplatník dubnový termín prošvihne, má ještě k dispozici dva termíny, které lze využít, aby se vyhnul případným sankcím. Je však nutné pro využití těchto termínů splnit dané podmínky. Termín podání daňového přiznání je možné posunout, pokud poplatník podá tiskopis elektronickou formou. V tomto případě má čas do 2. května.

U třetího možného termínu je nutné, aby za poplatníka podával přiznání k dani z příjmů daňový poradce nebo advokát. Tento termín se týká také těch, kteří mají povinnost ověřit účetní závěrku auditorem. Termín pro podání přiznání k dani daňovým poradcem je do 3. července 2023.

Stahujte přiznání k dani z příjmů fyzických osob – podnikajících

Pro uplatňující paušál nebo vedoucí daňovou evidenci

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob s přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu 

Pro vedoucí účetnictví

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob s přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu - obsahuje také účetní závěrku

Stahujte přiznání k dani z příjmů fyzických osob – nepodnikajících

Pro více zdrojů příjmů

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob bez přehledů 

Tento tiskopis je primárně určen poplatníkům, kteří nepodnikají a nemají příjmy dle § 7 zákona o daních z příjmů.

Pro zaměstnance

Zjednodušené daňové přiznání pro fyzické osoby mající příjmy pouze ze zaměstnání v ČR

Stahujte přiznání k dani z příjmů právnických osob

Daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).