Hlavní navigace

Jurečkův návrh 5% slevy na pojistném u částečných úvazků? Maximálně 2 %, říká ministerstvo financí

23. 5. 2022

Sdílet

23.5.22 /2x/ kritika, vztek, hněv, smutek, překvapení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Ministerstvu financí se nezamlouvá návrh ministerstva práce a sociálních věcí na slevu 5 % z pojistného na některé zaměstnance na částečný úvazek. Podle ministerstva financí by měla úprava zásadní dopad na veřejné finance a odporuje tak programovému prohlášení vlády. Stanjurův resort je ochotný podpořit maximálně slevu ve výši 2 %.

Jurečka chce 5% slevu na pojistném u částečných úvazků

Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, která by využívání částečných úvazků měla podpořit. Počítá se totiž se snížením sociálního pojistného u specifických skupin zaměstnanců. Konkrétně by se mělo pojistné na sociální zabezpečení placené zaměstnavatelem snížit o 5 %. Podmínkou bude, aby se sjednaná týdenní pracovní doba zaměstnance pohybovala v rozsahu 8 až 32 hodin týdně.

Psali jsme: Firmy získají na některé zaměstnance 5% slevu na sociálním pojištění

Návrh stáhněte, říká Stanjurův resort

připomínkovém řízení však vystoupilo ostře proti ministerstvo financí, které na návrhu nenechalo takřka nit suchou. Předně Stanjurův resort kritizuje, že návrh přináší výrazný dopad na veřejné finance (až 3,2 miliardy korun ročně) a jde tak proti slibu vlády ohledně odpovědné rozpočtové politiky.

Dále se ministerstvu financí nezamlouvá, že je materiál s tak zásadním dopadem do veřejných rozpočtů předkládán do výrazně zkráceného meziresortního řízení, které neumožňuje materiál důkladněji posoudit a zvážit všechny důsledky přijetí navrhované úpravy.

Předkladatelé argumentují, že návrh je třeba přijmout zrychleně z důvodu energetické krize a vysoké míry inflace, s tímto tvrzením nesouhlasíme. Záměr zkrácení pracovních úvazků je součástí programového prohlášení a je nemístné využívat situace a navazovat ho na dočasnou situaci, která nastala ve spojení s válkou na Ukrajině. Nehledě na to, že opatření má trvalý charakter. Vzhledem k uvedenému žádáme o stáhnutí materiálu, kompletní přepracování a předložení v rámci klasického meziresortního připomínkového řízení, jehož součástí bude i vypracovaná zpráva RIA a bude u něho podpora napříč celým politickým spektrem, napsalo v připomínkách ministerstvo financí.

Podpoříme slevu ve výši maximálně 2 %, říkají finance

Ministerstvo financí dále upozornilo, že na základních parametrech návrhu nepanuje ani shoda mezi členy poradního týmu ministra Jurečky pro důchodovou reformu, kteří požadovali jeho další projednání. Jako zcela nepřijatelnou označilo ministerstvo financí 5% výši slevy. Při případném nalezení shody v ostatních aspektech návrhu podpoříme slevu maximálně 2 %, doplnil Stanjurův resort.

Finance rovněž varují před účelovým využíváním slev, jelikož v návrhu není řešena situace více zkrácených úvazků. Návrh zákona je třeba podložit relevantní analýzou doplněnou o mezinárodní srovnání. Je nutné, aby analýza zahrnovala skutečné údaje o vnitřních nedostatcích systému. Materiál opomíjí i zásadní informace o tom, z jakého důvodu uvedené skupiny nechtějí nebo nemohou pracovat. Situace na trhu práce je z tohoto pohledu nadstandardně příznivá a sama nutí zaměstnavatele ke zřizování míst na zkrácené úvazky, uzavřelo ministerstvo financí s tím, že návrh obsahuje i překlepy a chybějící interpunkci a absentují v něm odkazy na konkrétní právní předpisy.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).