Hlavní navigace

K přihlášení do paušálního režimu využijte jednoduchou aplikaci. Dokdy máte čas?

Sdílet

Jana Knížková 4. 11. 2021

Živnostníci s příjmem do 1 milionu korun, kteří dosud podávali daňová přiznání, mohou začít využívat paušální daň. Podat oznámení o vstupu do paušálního režimu svému místně příslušnému finančnímu úřadu musí nejpozději do 10. ledna 2022.

Finanční správa pro oznámení vstupu do paušálního režimu nabízí webovou aplikaci, která slouží také jako průvodce tímto režimem. 

Poplatník se při splnění zákonem stanovených podmínek stává poplatníkem v paušálním režimu k prvnímu dni rozhodného zdaňovacího období, tj. k 1. lednu daného roku. Poplatník, který teprve zahajuje činnost, ze které mu plynou příjmy ze samostatné činnosti, se stává poplatníkem v paušálním režimu k počátku kalendářního měsíce, ve kterém činnost zahájil.

Výše zálohy v paušálním režimu činí pro rok 2022 měsíčně částku 5 994 Kč.

Oznámení o vstupu do paušálního režimu lze podat:

  • elektronicky datovou zprávou s využitím dálkového přístupu prostřednictvím datové schránky, či uznávaným elektronickým podpisem), nebo s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky;
  • písemně, předat prostřednictvím podatelen finančních úřadů či sběrných boxů umístěných před finančními úřady – na tiskopisu vydaném Ministerstvem financí ČR,                                                  – na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah a uspořádání údajů shodné s tiskopisem Ministerstva financí ČR
  • 8. 11. 2021 7:47

    MonikaSh

    Tak za tenhle paskvil by zasloužil někdo pravítkem po rukách. Za a) podnikatelé si ji pletou s "normální" paušální daní, za b) pokud potřebuje nový podnikatel začít podnikat už v průběhu měsíce, tak má prostě smůlu (protože až od 1.) a za c) když musíte živnost přerušit, tak to nejde v průběhu měsíce, ale vždy až od 1. následujícího měsíce. A tady vzniká další problém, protože my (ŽÚ) přerušujeme živnosti ode dne (tedy od 1.12.), kdežto finančáci to mají nastavené ke dni (30.11.) a tak započítávají ke zdanění ještě celý prosinec, protože jim to SW vyhodnotí, že ten člověk ještě 1.12. podnikal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).