Hlavní navigace

Kolik zaplatíte, pokud daň z nemovitých věcí ignorujete?

18. 5. 2023

Sdílet

18.5.23 4*/muž, zamyšlený, podnikatel, dotaz, pochybnost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Blíží se termín, do které by měla být uhrazena daň z nemovitých věcí, nebo alespoň její část. Posledním dnem je středa 31. května 2023.

Informace o výši daně už poplatníkům začaly chodit. Ať už složenkou, e-mailem či datovou zprávou. Kdyby se přeci jen údaje někde zatoulaly, finanční správa doporučuje obrátit se co nejdříve na příslušný finanční úřad. 

Do konce května musíte uhradit daň z nemovitostí. Kde se dozvíte, kolik to dělá? Přečtěte si také:

Do konce května musíte uhradit daň z nemovitostí. Kde se dozvíte, kolik to dělá?

Pokud nepřesáhne výše daně 5 000 Kč, je celá částka daně splatná do 31. května. Je-li daň vyšší než 5000 Kč, je splatná ve dvou splátkách (do 31. května a do 30. listopadu příslušného roku). Poplatník však může celou částku daně uhradit do 31. května.

Za neuhrazení daně hrozí sankce

Tak jako u jiných daňových povinností je i u této hrozba sankce, pokud ji bude poplatník ignorovat. Kolik zaplatí, jestliže se na daň z nemovitých věcí vykašle? 

Jestliže poplatník neuhradí daň z nemovitých věcí do 31. května, má stále ještě několik následujících dnů na nápravu a daň lze uhradit bez pokut a sankcí. 

Vláda chce zvýšit daň z nemovitostí, někde má vzrůst až o 100 % Přečtěte si také:

Vláda chce zvýšit daň z nemovitostí, někde má vzrůst až o 100 %

Úplně posledním termínem, kdy by měly být peníze na účtu finančního úřadu, je pro letošní rok úterý 6. června 2023. Poté už naskakují za dlužnou částku úroky.

Výše úroku podle § 252 odst. 2 odpovídá ročně výši dvoutýdenní repo sazby stanovené ČNB, zvýšené o 14 procentních bodů. Platná repo sazba byla k 1. 1. 2023 3,75 %, úrok za zpoždění daně je tak ve výši 17,75 % pro první pololetí roku 2023.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).