Hlavní navigace

Koncesionářské poplatky se mají platit dle počtu pracovníků. Co dohodáři?

22. 5. 2024

Sdílet

22.5.24 /2x/ Zaměstnanci, pracovní místo, pracovní pohovor Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Podnikatelé mají nově platit koncesionářské poplatky na základě počtu zaměstnanců. Budou se počítat i dohodáři či částečné úvazky?

Nově se bude platit dle počtu zaměstnanců na hlavní pracovní poměr

Podnikatelé (ať už fyzické nebo právnické osoby) v současnosti platí rozhlasový nebo televizní poplatek z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používají k podnikání nebo v souvislosti s ním. Nově se kromě zvýšení poplatků o 25 Kč mají navíc poplatky hradit podle počtu zaměstnanců. Navrhuje se změna základu poplatku tak, aby tito poplatníci hradili měsíčně televizní poplatky ve výši násobku stanoveného měsíčního poplatku podle počtu zaměstnanců. OSVČ a firmy do 24 zaměstnanců pak nebudou muset poplatky platit.

Za zaměstnance budou považováni lidé zaměstnáni na hlavní pracovní poměr, částečné úvazky či lidé pracující na dohody se tak do počtu zaměstnanců počítat nebudou.

Souhlasíte se zvýšením koncesionářských poplatků?

Kolik se bude platit

Co se týče sazeb, mají být tyto:

 • při počtu 25 až 49 zaměstnanců v hlavním pracovním poměru ve výši pětinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (televizní a rozhlasový poplatek by tak nově dohromady činil 1025 Kč měsíčně)
 • při počtu 50 až 99 zaměstnanců v hlavním pracovním poměru ve výši desetinásobku rozhlasového a televizního poplatku (2050 Kč)
 • při počtu 100 až 199 zaměstnanců v hlavním pracovním poměru ve výši dvacetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (4100 Kč)
 • při počtu 200 až 249 zaměstnanců v hlavním pracovním poměru ve výši třicetinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (6150 Kč)
 • při počtu 250 až 499 zaměstnanců v hlavním pracovním poměru ve výši sedmdesátinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku (14 350 Kč)
 • při počtu více než 500 zaměstnanců stonásobek výše rozhlasového poplatku a stonásobek výše televizního poplatku (20 500 Kč)

Změna systému placení poplatků se nicméně nebude týkat podnikatelů, kteří pronajímají dopravní prostředky. Tito podnikatelé budou i nadále hradit rozhlasové a televizní poplatky za přijímače, které jsou příslušenstvím pronajímaných dopravních prostředků.

Skončí naopak stávající výjimka pro opraváře a prodejce televizí a rádií.

Změny u koncesionářských poplatků v otázkách a odpovědích, (nejen) pro podnikatele Přečtěte si také:

Změny u koncesionářských poplatků v otázkách a odpovědích, (nejen) pro podnikatele

 • 22. 5. 2024 17:06

  Motýl Emanuel

  Jako musím uznat, že znám spoustu starších lidí co maká někde kde sleduje na mobilu televizi během práce, ale moc nevidím důvod proč by za to měl platit zaměstnavatel.

  Ještě že prošla ta vyjímka pro osvč, prostě mám internet jen k práci. Ať si dá milá zlatá televize a rádio svůj obsah za paywal ke kterému se lidi budou přihlašovat skrz datovku nebo identitu občana a dá pokoj lidem, co nekoukají už ani na youtube.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).