Hlavní navigace

Konec dohodářů? Zaměstnavatelům se po vládních změnách nevyplatí

7. 6. 2023

Sdílet

6.6.23 /3x/ Studentka, brigáda, slečna, dívka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vláda žene mnohé podnikatele do právní a finanční nejistoty. Náklady na dohody o provedení práce bude prakticky nemožné spočítat. To jsou hlavní výhrady podnikatelů. 

Jak píše Měšec.cz, kritika zaměstnavatelů se snesla na hlavu tvůrců připravovaného zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů poté, co získali podrobnosti o chystaném záměru v připomínkovém řízení. 

Od 1. července 2023 budou zaměstnavatelé zasílat nové potvrzení o příjmu Přečtěte si také:

Od 1. července 2023 budou zaměstnavatelé zasílat nové potvrzení o příjmu

Změny, které budou pro zaměstnavatele znamenat v součtu cca 33% zvýšení nákladů na jednoho brigádníka, což však firmy jen těžko budou moct vydělat zpět na svých koncových zákaznících. Zdražit službu o třetinu sotva před svými klienty obhájí, a pokud se k takovému řešení uchýlí, ztratí konkurenceschopnost. A to mluvíme pouze o nákladech, které dostane navíc buď přímo pracovník na DPP, nebo stát. 

Jednou ze zamýšlených změn je například ta, že zaměstnanec si bude moct vydělat maximálně 10 081 Kč, pokud pracuje na jednu DPP. V případě, že bude na DPP pracovat pro více firem, pak součet jeho příjmů nesmí překročit hranici 16 130 Kč. Přesná výše se odvíjí od vládou stanovené průměrné mzdy, toto jsou tedy čísla platná pro rok 2023. Další a podrobné změny popisuje v obsahovém článku sesterský server Měšec.cz

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).