Hlavní navigace

Konečně. Berňák má hotovo a daňové přiznání podáte bez problémů i online

15. 2. 2022

Sdílet

15. 2. 22 / 1x / podnikatel, pohoda, odpočinek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od dnešního dne je v aplikacích Elektronická podání pro Finanční správu (EPO) a v Daňové informační schránce plus (DIS+) dostupný formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2021.

Daňové přiznání je nyní možné podat všemi dostupnými způsoby

Jak jsme psali, z důvodu probíhající aktualizace databáze formulářů nebylo doposud možné zpracovat a odeslat přes aplikaci Elektronická podání (EPO) formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2021.

Dnes byl tento formulář zveřejněn a je již možné odeslat elektronické podání daňového přiznání ve stanoveném formátu a struktuře. Dnes jsme pro veřejnost zveřejnili aktualizovaný formulář pro elektronické podávání k dani z příjmů a je tedy možné podat daňové přiznání všemi dostupnými způsoby. Za zpoždění se zveřejněním a případné komplikace se omlouváme, říká generální ředitelka finanční správy Tatjana Richterová.

Formuláře a pokyny k jejich vyplnění jsou dostupné na webu Finanční správy ČR v rubrice Daňové tiskopisy

Do kdy podat daňové přiznání?

Díky podání přes Online finanční úřad je možné přiznání podat až do 2. května. Daňové přiznání lze podat i v papírové podobě osobně na podatelnách finančních úřadů nebo jej zaslat na finanční úřad poštou. Finanční správa doporučuje využít elektronické podání přes Online finanční úřad, který je dostupný na webu www.mojedane.cz. Přihlásit se do něj je možné například pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou.

Lhůta pro odevzdání papírového daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob je pátek 1. dubna 2022. Pokud daňové přiznání za daňový subjekt podá daňový poradce nebo advokát, je lhůta pro podání až do 1. července 2022.

Pokud má daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku, která mu byla zřízena ze zákona, nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podat daňové přiznání pouze elektronicky ve stanoveném formátu a struktuře.

Jak probíhá placení?

Placení daní je možné provést bezhotovostně například pomocí internetového bankovnictví nebo bankovním příkazem. Dále pak poštovní poukázkou nebo hotově v pokladnách na vybraných územních pracovištích finančních úřadů. Termín pro zaplacení daně se shoduje s termínem pro podání přiznání. Ti, kdo je podávají v listinné podobě, by měli daň zaplatit do 1. dubna a při elektronickém podání lze daň bez sankcí uhradit až do 2. května, upřesňuje v závěru Tatjana Richterová.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).