Hlavní navigace

Kontroly bezinfekčnosti čekají další změny. Ve středu je projedná vláda

8. 2. 2022

Sdílet

8. 2. 22 / 1x / žena, nevím, pokrčení ramen, nejistota Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vláda minulý týden rozhodla, že zruší podnikatelům povinnost kontrolovat u jejich zákazníků bezinfekčnost. Ohledně kontrol se chystají další změny. 

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob ČTK dnes uvedl, že vláda ve středu projedná pravidla týkající se prokazování covidovými certifikáty s tím, že vláda již dříve avizovala, že uvolnění opatření rozšíří i na další provozovny a služby. Prokazovat certifikátem se nebude v podstatě nikde, doplnil.

Petr Fiala minulý týden oznámil, že vláda s přihlédnutím k aktuálnímu vývoji pandemie covidu zruší k 9. únoru povinnost prokázat se certifikátem o platném očkování nebo o prodělané nemoci při vstupu do restaurací, služeb, na kulturní, sportovní a další akce. Podle výkladu ministerstva se tak až od půlnoci ze středy na čtvrtek ruší jak opatření, tak i případné zrušení na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. 

Jak jsme informovali, Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil mimořádné opatření, které se týká neočkovaných lidí. Ti doposud nesměli do restaurací, hospod, barů, ale i do krátkodobého ubytování. Podle soudu nemělo ministerstvo zdravotnictví pro omezování služeb oporu v pandemickém zákoně. Nejvyšší správní soud již v minulosti uvedl, že ministerstvo zdravotnictví nemá oporu pro omezování tohoto typu provozoven v tzv. pandemickém zákoně, nejde-li o technická opatření, jako je například používání desinfekce či rozmístění míst k sezení. Jejich činnost by ministerstvo mohlo omezit jen podle zákona o ochraně veřejného zdraví, nicméně to jen vůči osobám podezřelým z nákazy, uvádí předseda senátu Petr Mikeš

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).