Hlavní navigace

Kteří zaměstnanci se ve firmách nebudou muset povinně testovat?

25. 11. 2021

Sdílet

26.4.22 3krát/nevědomost, dotaz, tápání Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

V rámci dalších opatření, která mají zamezit aktuálnímu šíření nemoci, se vrací mimo jiné povinné testování ve firmách. Testovat se musí také OSVČ. Použijí se antigenní testy. 

Je však hned několik výjimek. Kdo se nebude muset testování podrobit? 

Všichni zaměstnanci musí na výzvu zaměstnavatele jedenkrát týdně podstoupit rychlý antigenní test. Neplatí to pro zaměstnance, kteří se na pracovišti nesetkávají se třetími osobami s výjimkou osob ve společné domácnosti. 

To samé platí pro OSVČ. Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost, které se na svých pracovištích či v místě výkonu své práce nesetkávají se třetími osobami, s výjimkou osob žijících ve stejné domácnosti, nejsou povinny podstoupit testování.

Povinnost nechat se testovat se nevztahuje na osoby, které:

  • jsou očkované proti onemocnění covid a uplynulo nejméně 14 dní od dokončeného očkovacího schématu,
  • prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění covid, uplynula u nich doba nařízené izolace a od prvního pozitivního rychlého antigenního testu na přítomnost antigenu covid nebo PCR testu neuplynulo více než 180 dní,
  • podstoupily v posledních 7 dnech PCR vyšetření s negativním výsledkem.

V praxi se ukazuje, že je celá řada firem, které se rozhodly k povinnému testování i těch zaměstnanců, kteří jsou očkovaní. Chtějí se tak navzájem chránit.

Je nutné vést si evidenci testování

Zaměstnavatelé a OSVČ jsou povinni zajistit testování nejpozději do pondělí 29. listopadu 2021.

Dále zaměstnavatelé, kteří zajišťují pro své zaměstnance testování a osobám samostatně výdělečně činným se nařizuje vést pro kontrolní účely evidenci provedených testů, a to v rozsahu data testování a jmen osob, které k danému datu podstoupily test.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).