Hlavní navigace

Kvůli datovým schránkám ruší živnosti, přejdou raději na dohody

10. 3. 2023

Sdílet

10.3.23 4krát/ lidé, zamyšlení, dotaz, pochyby Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vlna rušení živností kvůli zavedení povinných datových schránek nepolevuje. Za letošní rok se počet zrušených živnostenských oprávnění blíží ke 100 tisícům. 

Jen za únoru zrušilo živnost 78 042 podnikatelů, což je téměř shodný počet jako za celý loňský rok, kdy podnikání ukončilo 80 163 OSVČ. Od začátku roku 2023 počet ukončených živností přesáhl rekordních 95 000. 

Masivní rušení živností nepolevuje a počty fyzických osob – podnikatelů, kteří se rozhodli skoncovat s podnikáním, lámou historické rekordy. Celkový počet registrovaných podnikatelů v ČR se letos snížil o víc než 87 tisíc, uvedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Autor: Dun & Bradstreet, podle licence: Rights Managed

Z velké části se jedná o živnosti, které byly tzv. spící. Lidé tedy činnost nevykonávali, ale oficiálně živnost neukončili nebo nepozastavili. Další skupinou jsou například senioři, kteří se živnosti dále věnují, ale brání se novým povinnostem spojeným s datovými schránkami. 

Fyzické osoby, které používaly podnikání na živnostenský list jako legální formu přivýdělku, budou volit jiné možnosti, jako jsou například dohody o práci vykonávané mimo pracovní poměr nebo přejdou do šedé zóny, upozornila Petra Štěpánová.