Hlavní navigace

Letos už třetí zvýšení důchodů: Od září narostou v průměru o 700 korun

17. 8. 2022

Sdílet

17.8.22  2x/ Senior, důchodce, důchod, štěstí, radost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Důvodem v pořadí již třetí valorizace v tomto roce je vysoká inflace. Od zářijové splátky se důchody zvýší v průměru o 700 korun. 

S ohledem i na předchozí valorizace během tohoto roku si důchodci přilepší celkově v průměru o 2500 Kč. Zářijové navýšení provede Česká správa sociálního zabezpečení automaticky, není potřeba o něj žádat.

Zvýšení se týká všech druhů důchodů

Mimořádná valorizace se opět týká všech druhů důchodů, tedy starobních (včetně tzv. předčasných), invalidních, vdovských, vdoveckých i sirotčích. Každý důchod je tvořen ze základní výměry a procentní výměry. Základní výměra je pro všechny důchody stejná a v rámci mimořádné valorizace se nezvyšuje. Procentní výměra se však stanovuje individuálně. 

Důchody se od ledna 2023 opět zvýší. Seniorům se navíc začne vyplácet 500 Kč za dítě Přečtěte si také:

Důchody se od ledna 2023 opět zvýší. Seniorům se navíc začne vyplácet 500 Kč za dítě

Navýšení procentní výměry o 5,2 % v září se týká současných důchodů. Procentní výměra důchodů přiznaných v období od 1. září 2022 do 31. prosinec 2022 se zvyšuje ode dne, od něhož je důchod přiznáván, nejdříve o mimořádnou červnovou valorizaci, tj. 8,2 % a následně se procentní výměra zvýší i o mimořádnou zářijovou valorizaci, tj. 5,2 %.

Toto zvýšení se týká i vyplácených příplatků k důchodu, které rovněž vzrostou o 5,2 % částky příplatku, jenž náleží ke dni, od něhož se příplatek zvyšuje (týká se i příplatků k důchodu přiznaných v období od 1. září 2022 do 31. prosinec 2022). 

Protože se důchody a příplatky k důchodu zvyšují od splatnosti zářijové splátky, nebude náležet doplatek valorizace tak, jak tomu bylo u valorizace v lednu.

Jak jsme již na serveru Podnikatel.cz informovali, o zvýšení důchodu a příplatků k důchodu budou příjemci důchodu informováni valorizačním oznámením, které bude rozesíláno postupně od v poloviny srpna do konce září 2022. 

Od půlky srpna začne sociálka zasílat seniorům oznámení o zvýšení důchodů Přečtěte si také:

Od půlky srpna začne sociálka zasílat seniorům oznámení o zvýšení důchodů

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).