Hlavní navigace

Levnější mobilní služby u nás zatím nebudou. Evropská komise odmítla regulaci

22. 2. 2022

Sdílet

19.9.22 /3x / volání, peníze, operátor Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Evropská komise odmítla návrh na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty v České republice. Podle ní Český telekomunikační úřad neprokázal, že tři síťoví mobilní operátoři jednají ve shodě a dochází k omezování konkurence.

Český telekomunikační úřad se závěry nesouhlasí a zvažuje další kroky

Pro Český telekomunikační úřad není rozhodnutí překvapivé, protože už na jednání v době, kdy ještě nebyla analýza Evropské komisi známa, Evropská komise neformálně, ale poměrně srozumitelně vyjádřila svou skepsi vůči budoucímu postupu Českého telekomunikačního úřadu. Evropská komise přitom dlouhodobě hodnotí ceny za telekomunikační služby v ČR jako jedny z nejvyšších v Evropě.

Sdružení Evropských regulátorů BEREC se ve svém stanovisku s některými výhradami Evropské komise ztotožnilo, ale v řadě dalších nikoliv. Konstatuje například významné selhání trhu na maloobchodní úrovni s cenami výrazně nad průměrem EU a myslí si, že virtuální operátoři nemohou nabídnout účastníkům konkurenceschopné ceny kvůli zatěžujícím podmínkám na velkoobchodní úrovni.

Ilustrační obrázek
Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

BEREC dále uvádí, že český mobilní trh je charakterizován vysokými cenami vzhledem k úrovni cen v EU a nedostatečnou konkurencí. V závěru dokumentu proto nabádá, aby Komise a ČTÚ dále pokračovaly v jednání ohledně odstranění přetrvávajících nejasností. Zatím však k ničemu nedošlo a Český telekomunikační úřad se závěry Evropské komise nesouhlasí a zvažuje další kroky, které by pomohly k levnějším mobilním službám pro spotřebitele.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).