Hlavní navigace

Lze zároveň využít paušální daň OSVČ a institut spolupracující manželky?

20. 12. 2021

Sdílet

20.12.21 / 3x / Dovolená, cestování, štěstí, manželé Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

OSVČ mohou při výpomoci druhého z manželů využít institut spolupracujících osob a část svých příjmů přerozdělit na spolupracující manželku/manžela. Jak je to v takovém případě s paušální daní? Mohou ji využít OSVČ a případně i spolupracující manželka?

Spolupracující manželku s paušální daní nespojíte

Paušální daň, která bude příští rok činit 5994 korun, mohou využít OSVČ, které splňují určité podmínky. V případě výpomoci s činností druhého z manželů lze zase využít institut spolupracujících osob, kdy OSVČ část svých příjmů přerozdělí na spolupracující manželku či manžely. Oba režimy však nelze kombinovat. Pokud jste však v paušálním režimu a nebudete tedy podávat daňové přiznání, nemůžete tento institut využít. Pokud byste tento institut chtěl využít, je třeba z paušálního režimu dobrovolně vystoupit, což je možné vždy ke konci zdaňovacího období, tedy ke konci roku. Dodávám, že manželka by potom musela z příjmu, který na ni přerozdělíte, platit daně a veřejná pojistná podle standardních pravidel a stejně tak i vy. Finančně tedy může tento model vycházet méně výhodně než paušální daň. Záleží na výši vašich příjmů, upozornil v poradně k paušální dani Tomáš Weiss, mluvčí ministerstva financí.

Ptejte se odborníka v poradně pro Paušální daň 2022

Mgr. Ing. Tomáš Weiss

odbor vnějších vztahů a komunikace MFČR

Mgr. Ing. Tomáš Weiss z Ministerstva financí ČR zodpovídá všechny otázky, které se týkají nové paušální daně pro OSVČ.

Stejně tak platí, že i spolupracují osoba může vstoupit do paušálního režimu, v takovém případě však již není možné využívat institut spolupracující osoby. Vy i manželka byste tak poté platili měsíční paušální zálohy každý sám za sebe v plné výši, doplnil Tomáš Weiss.

Kdo splňuje podmínky a chce pro rok 2022 vstoupit do paušálního režimu, musí podat finančnímu úřadu oznámení, a to do 10. ledna. Jestliže je OSVČ v paušálním režimu už nyní a chce v něm pokračovat, žádný formulář řešit nemusí a stačí pouze upravit měsíční výši paušální daně.

Psali jsme: Mohou si OSVČ paušální daň za rok 2021 zpětně rozmyslet? Nikoli, i když vlastně…

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).