Hlavní navigace

Má nařízenou karanténu. Může mít během ní zároveň home office? Jak je to s penězi?

Sdílet

Jana Knížková 2. 12. 2021

Nařízená karanténa bývá ze strany hygienické stanice člověku, který se setkal s pozitivně testovaným na covid. Je možné, aby v karanténě zároveň pracoval?

Pokud při nařízené karanténě zaměstnanec dodrží všechna stanovená omezení a jeho zdravotní stav tomu nebrání, je možné, aby se se zaměstnavatelem dohodl na výkonu práce z jiného místa, než je pracoviště zaměstnavatele (zpravidla z domova), obdobně se může dohodnout i při ošetřování dítěte.

Home office během nařízené karantény

V takovém případě platí, že zaměstnanci za vykonanou práci náleží mzda nebo plat, a nevzniká nárok na náhradu mzdy nebo platu podle § 192 zákoníku práce, resp. od 15. dne trvání karantény nepřísluší výplata nemocenského.

Takovou situaci výslovně upravuje § 16 zákona o nemocenském pojištění, který stanoví, že „pojištěnec (zaměstnanec) nemá nárok na výplatu nemocenského za dobu, po kterou vykonává v pojištěné činnosti, ze které tato dávka náleží, práci“. Opatření stanovená při karanténě musí být zaměstnancem striktně dodržena a výkon práce formou homeworkingu přichází v úvahu, jen souhlasí-li s tím obě strany pracovního poměru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).