Hlavní navigace

Maláčová tepe firmy, zaměstnance však diskriminují i sama ministerstva

16. 9. 2021

Sdílet

28.6.23 /3x/ Facepalm, smutek, vztek, hloupost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se před týdnem obula do podnikatelů kvůli výsledkům kontrolní akce, podle kterých se tři čtvrtiny kontrolovaných podnikatelů prohřešily vůči předpisům. Jak však nyní upozornil ombudsman, máslo na hlavě mají i ministerstva.

Ministerstva se dopustila diskriminace

Na ombudsmana se postupně obrátily tři stěžovatelky, které pracovaly na několika českých ministerstvech. Jejich místa úřady zrušily jako neobsazená v době, kdy do práce kvůli péči o děti nechodily. Ombudsman se proto zaměřil, zda nedochází k systematickému znevýhodnění státních zaměstnanců na mateřské a rodičovské dovolené. Na základě shromážděných podkladů pak dospěl k závěru, že praxe, kdy byla na základě systemizace na rok 2019 na služebních úřadech rušena primárně neobsazená místa, přičemž jako neobsazená se počítala také místa zaměstnanců čerpajících mateřskou a rodičovskou dovolenou, byla skutečně nepřímo diskriminační vůči státním zaměstnancům v souvislosti s jejich rodičovstvím.

Diskriminace v tomto smyslu se potvrdila u jedné ze stěžovatelek, zaměstnankyně ministerstva vnitra. Jak uvedl tehdejší státní tajemník na ministerstvu vnitra, místa zaměstnanců čerpajících mateřskou a rodičovskou dovolenou se jako neobsazená posuzovala na základě pokynu ministerstva financí. Podle ombudsmana se tím ministerstvo financí dopustilo diskriminace. Ministerstvo financí ale následně informaci o pokynu popřelo.

Rovněž v dalším případě ombudsman vyhodnotil, že úřad (ministerstvo průmyslu a obchodu) udělal chybu, když zastavil řízení o jejím převedení na jiné služební místo v době, kdy byla mimo výkon služby kvůli čerpání mateřské dovolené. Státní tajemníci na ministerstvu vnitra a ministerstvu průmyslu a obchodu zaslali po obdržení závěrečného stanoviska ombudsmana omluvu stěžovatelkám. V omluvě slíbili, že se stěžovatelkám pokusí najít jiné vhodné služební místo tak, aby ihned po ukončení rodičovské dovolené mohly pokračovat ve výkonu služby. Náměstek pro státní službu také rozeslal pokyn služebním úřadům pro přístup k zaměstnancům na mateřské či rodičovské dovolené, jejichž místo úřady v mezidobí zrušily, a přislíbil změnu relevantních metodických pokynů tak, aby se situace v budoucnu neopakovala, doplnila Kancelář veřejného ochránce práv v tiskové zprávě.

U poslední stěžovatelky se sice ombudsmanovi nepodařilo ověřit, zda skutečnosti, které tvrdila dotyčná, jsou pravdivé, doporučil jí však obrátit se případně na soud. Pokud by se stěžovatelce podařilo tyto skutečnosti prokázat u soudu prostřednictvím svědeckých výpovědí, mohl by soud uzavřít, že zrušení stěžovatelčina místa souviselo s jejím odchodem na mateřskou dovolenou a stěžovatelka se stala obětí diskriminace, uzavřel ve zprávě o šetření ombudsman.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).