Hlavní navigace

Máte dluh na zdravotním pojistné? Stále ještě se můžete vyhnout penále

7. 1. 2022

Sdílet

7.1.22 2krát/ muž, smutek, samota, deprese, zoufalství Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Stále ještě je možné vyhnout se sankcím za neuhrazené nebo pozdě uhrazené zdravotní pojistné. I tento druh dluhu spadá do tzv. Milostivého léta, do jehož konce zbývají poslední tři týdny. Akce probíhá do 28. ledna 2022.

Dlužníci na zdravotním pojištění mohou využít novely exekučního řádu, tzv. Milostivého léta. Ta jim umožňuje uhradit v exekuci vymáhané dlužné pojistné bez toho, aniž by zaplatili penále, které se vztahovalo k vymáhanému pojistnému. Musí však zároveň uhradit náklady na soudního exekutora ve výši 750 Kč včetně daně z přidané hodnoty, což celkem představuje částku 908 Kč. 

Milostivé léto se vztahuje na fyzické osoby, proti nimž byla zahájena exekuce nejpozději 27. 10. 2021. Zároveň se musí jednat o dluh vymáhaný soudním exekutorem v exekučním řízení. Na řízení vedené například podle daňového nebo správního řádu se Milostivé léto nevztahuje.

Zájem dlužníků je zatím miziví

Jak uvádí Všeobecná zdravotní pojišťovna, o splacení dluhů na zdravotním pojištění bez úhrady příslušného penále projevil zájem jen zlomek dlužníků. Jedná se zatím pouze o stovky případů. Chtěl bych proto apelovat na všechny, kdo mohou využít Milostivého léta, aby tak učinili. I když do konce akce zbývají jen tři týdny, je to stále dost času na to, aby se lidé svých dluhů na pojistném zbavili, říká ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Dluhy při VZP, které by mohly být prostřednictvím Milostivého léta splaceny, nejčastěji vznikly kvůli neplacení pojistného u osob samostatně výdělečně činných a osob bez zdanitelných příjmů. V menším počtu jsou řešeny případy nehrazení pojistného za zaměstnance u zaměstnavatelů, kterými jsou fyzické osoby.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).