Hlavní navigace

Máte nařízenou karanténu? Abyste dostali peníze, potřebujete potvrzení od hygieny

23. 11. 2021

Sdílet

7.1.22 2krát/ muž, smutek, samota, deprese, zoufalství Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Pokud je vám krajskou hygienickou stanicí nařízena karanténa a vy jste účasti nemocenského pojištění, ať už jako zaměstnanec nebo OSVČ, musí vám pro vyplacení peněz vystavit hygiena tzv. Potvrzení o nařízení karantény pro účely výplaty náhrady mzdy a nemocenského.

Hlášení o karanténě budou krajské hygienické stanice zasílat okresní správě sociálního zabezpečení prostřednictvím eNeschopenky, kdy informace o nařízení karantény budou zaměstnavatelům dostupné způsobem, na který jsou zvyklí.

V souvislosti s vystavováním potvrzení o nařízení karantény formou eNeschopenky krajskou hygienickou stanicí nastala změna postupů u vystavování eNeschopenek pro karanténu ošetřujícími lékaři, uvádí Česká správa sociálního zabezpečení. 

Nově ošetřující lékaři budou vystavovat eNeschopenky pojištěncům z důvodu karantény pouze:

  • Při své péči pojištěnec sám zjistí výskyt infekčního onemocnění nebo podezření (např. má ve své péči více členů domácnosti a jeden z nich onemocní covidem-19).
  • Pojištěnec předloží lékaři doklad o karanténě vystavené krajskou u hygienickou stanicí.

Pokud je pojištěnec v karanténě nařízené hygienickou stanicí a z důvodu jeho onemocnění přebírá péči o něj jeho praktický lékař, převezme si tento lékař i eNeschopenku vystavenou hygienou a bude zasílat další hlášení související s touto eNeschopenkou (hlášení o změně diagnózy, trvání, skončení dočasné pracovní neschopnosti).

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).