Hlavní navigace

Zvýší se maximální výše příspěvku na zaměstnávání zdravotně postižených

15. 2. 2024

Sdílet

15.2.24 /4x/ Slepec, hůl, nevidomí, zrak, vidět Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Maximální výše příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce by se měla zvýšit o 1500 Kč, navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Maximální výše příspěvku se zvýší

Aktuálně činí maximální částka příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce 14 200 Kč. U osob zdravotně znevýhodněných jde o částku 5000 Kč. Kromě toho má zaměstnavatel nárok na paušální částku ve výši 1000 Kč měsíčně na každou osobu se zdravotním postižením. Brzy by se však částka 14 200 Kč mohla zvýšit.

MPSV totiž poslalo do připomínkového řízení návrh nařízení vlády o maximální částce příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce, který maximální měsíční částku příspěvku zvyšuje o 1500 Kč. 

Jak doplnilo MPSV v důvodové zprávě, část zaměstnavatelů na chráněném trhu se potýká s ekonomickými problémy v souvislosti s růstem minimální mzdy, a tedy růstem nákladového zatížení. Je proto na místě ze strany státu poskytnout adekvátní intervenci, protože sledovaným cílem politiky zaměstnanosti v této oblasti je především zachování odpovídajícího pracovního uplatnění osob se zdravotním postižením, a to zejména osob s těžším zdravotním postižením. Zaměstnavatelé na chráněném trhu práce takovéto pracovní uplatnění pro osoby se zdravotním postižením bezesporu vytváří, upozornilo MPSV.

Pokud dojde ke schválení nařízení, že bude se nová maximální výše příspěvku počítat už od začátku roku 2024. Vzhledem k tomu, že se o příspěvek žádá zpětně nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po uplynutí příslušného kalendářního čtvrtletí, stačí, když nařízení nabyde účinnosti na začátku dubna letošního roku.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).