Hlavní navigace

Mění se výpočet penále za pozdě uhrazené zdravotní pojištění, mění se i přehled OSVČ

6. 1. 2022

Sdílet

6.1.22 3krát/ Žena, zamyšlení, otázka, rozhodnutí, nejistota Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

V případě, že se opozdíte s úhradou zdravotního pojištění, hrozí vám penále. Jak informuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, od nového roku přichází změna v jeho výpočtu. 

Penále 0,05% z dlužné částky pojistného za každý kalendářní den prodlení se počítá pouze do 31. 12. 2021. Od 1. 1. 2022 úpravou § 18 odst. zákona č. 592/1992 se výše penále odvozuje podle výše úroků z prodlení, které odpovídá ročně výši reposazby stanovené Českou národní bankou pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o osm procentních bodů. 

Penále od 1. ledna 2022 je 0,0322 % dlužné částky neuhrazeného pojistného za každý kalendářní den prodlení.

Mění se také název formuláře pro OSVČ

Všeobecná zdravotní pojišťovna také od nového roku mění název formuláře pro OSVČ. Jedná se o přehled o příjmech a výdajích, který se s nástupem roku 2022 mění na tiskopis s názvem „Přehled o výši daňového základu OSVČ“.

V novém formuláři za rok 2021 tak, oproti předchozím letům, kdy podnikatelé vyplňovali informace o příjmech a výdajích, budou vyplňovat pouze jeden údaj, a to výši daňového základu. Daňovým základem se rozumí dílčí základ daně z příjmů ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, upřesňuje závěrem VZP. 

Kdy letos podat přiznání a přehledy OSVČ zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení? Sestavili jsme kalendář pro rok 2022

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).