Hlavní navigace

Mimořádné zrychlené odpisy půjde použít i v roce 2022 a 2023

9. 5. 2022

Sdílet

9.5.22 /2x/ Peníze, kalkulačka, účetní, právo Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Daňový balíček, který zvyšuje na 2 miliony korun jak hranici pro registraci k DPH, tak limit pro využití paušální daně OSVČ, přináší i další změny. Jednu z nich tvoří i prodloužení mimořádných odpisů.

Mimořádné odpisy se prodlouží

Mimořádné zrychlené odpisy, které byly zavedeny v minulých letech jako pomoc pro podnikatele během koronavirové epidemie, budou platit i nadále. Ministerstvo financí v daňovém balíčku navrhlo, aby se mimořádné odpisy prodloužily na majetek zařazený v první a druhé odpisové skupině pořízený v letech 2022 a 2023.

Způsob stanovení mimořádných odpisů bude stejný, jako je v současné době u tohoto hmotného majetku pořízeného od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2021. Nadále tedy bude možné majetek zařazený v první odpisové skupině odepsat bez přerušení za 12 měsíců, namísto standardních 3 let, a majetek zařazený ve druhé odpisové skupině bez přerušení za 24 měsíců, namísto standardních 5 let.

Mimořádné odpisy se stanoví za kalendářní měsíce, a to tak, že majetek zařazený v první odpisové skupině se odepíše rovnoměrně do 100 % vstupní ceny a majetek zařazený ve druhé odpisové skupině se odepíše v prvních 12 měsících do výše 60 % vstupní ceny a v následujících 12 měsících do 40 % vstupní ceny. Uplatňování mimořádných odpisů je možností, nikoli povinností poplatníků, uvedený hmotný majetek tedy může odpisovat podle obecného režimu, pokud se tak rozhodne, upozorňuje se v důvodové zprávě.

Hranice pro DPH a paušální daň OSVČ se zvýší na 2 miliony Kč

Daňový balíček kromě prodloužení mimořádných odpisů zvyšuje na 2 miliony korun hranici pro povinnou registraci k DPH. Na 2 miliony korun má vzrůst i limit pro využití paušální daně OSVČ. Zároveň se u paušální daně zavedou tři pásma, přičemž v tom nejvyšším budou OSVČ platit 26 tisíc korun měsíčně. 

Psali jsme: Paušální daň bude pro OSVČ s příjmy do 2 milionů, zvýší se ale až na 26 000 Kč měsíčně

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).