Hlavní navigace

Ministerstvo financí chystá regulaci marží pumpařů a cenový strop distributorů paliva

19. 8. 2022

Sdílet

30.8.22 2*/pumpa, benzin, nafta, dívka, žena, tankovat Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Ačkoliv prodejní ceny pohonných hmot trvale klesají, marže naopak v červenci významně stouply. Ministerstvo chystá cenovou regulaci. 

Průběžné výsledky kontrol marží prodejců pohonných hmot za červenec ukazují nepřiměřené marže, a to u většiny velkých čerpacích stanic. Sledovaná marže distributorů paliv a čerpacích stanic v červenci dosáhla u Dieselu 5,4 Kč za litr a u Naturalu 95 dokonce 5,6 Kč za litr. 

Resort financí chystá cenovou regulaci, která zastropuje maximální výši marže čerpacích stanic a maximální výši ceny u distributorů pohonných hmot. Bude se tedy týkat obou kontrolovaných částí distribučního řetězce, protože červencová data potvrdila výrazné navýšení marže nejen u čerpacích stanic, ale také u distributorů paliv. 

Čerpací stanice si nepřiměřeně zvyšovaly marže, odhalily kontroly Přečtěte si také:

Čerpací stanice si nepřiměřeně zvyšovaly marže, odhalily kontroly

V současnosti resort financí zaslal návrh cenové regulace České asociaci petrolejářského průmyslu a obchodu a Unii nezávislých petrolejářů, aby se mohly na případnou regulaci technicky připravit. O zavedení cenové regulace se rozhodne v dalších týdnech dle cenového vývoje na trhu.

Resort si posvítí také na kartelové dohody

Ministerstvo financí také podá podnět k prošetření na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, protože má důvodné podezření, že docházelo ke kartelovým dohodám mezi některými sítěmi čerpacích stanic. Kontroly totiž v poslední době prokázaly velmi podobné, nebo dokonce zcela totožné ceny paliv, jejichž výše nereflektovala významný pokles cen ropy a paliv na světovém a evropském trhu.

Měla by vláda čerpací stanice klepnout přes prsty?

Další pokles cen pohonných hmot

Poslední týden přinesl další pokles cen pohonných hmot, a to více než o korunu. Nejlevnější paliva  mají ve Zlínském kraji. Litr benzinu je tam v průměru za 39,97 korun, litr nafty pak za 41,89 korun. Naopak nejdražší jsou čerpací stanice v hlavním městě. Litr benzinu stojí v Praze průměrně 41,56 koruny, litr nafty 43,29 koruny.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).