Hlavní navigace

Řada firem bojuje o přežití, ale kontroly ze strany státu stále chodí, upozorňují zástupci podnikatelů

14. 3. 2022

Sdílet

8.9.23 4x/ lupa, kontrola, žena Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

České firmy už druhým rokem čelí zátěžovým zkouškám. Po covidové pandemii, kdy byla činnost celé řady z nich omezena nebo zcela pozastavena, se musí vypořádávat s dalšími komplikacemi. Ty jsou spojeny s válkou na Ukrajině, s hyperinflací v cenách energií a fosilních paliv, odchodem zahraničních pracovníků z českých firem zpět na Ukrajinu a spoustou dalších problémů.

Jak upozorňuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, ani v této nelehké době nemají podnikatelé klid od všech možných kontrol ze strany státních orgánů. Stát nejen že není schopen podnikatelům rychle a efektivně pomoci zejména v oblasti cen energií, kde nabízí marginální řešení: navíc jejich situaci dál komplikuje, uvádí AMSP ČR ve svém vyjádřeníJako by se nic zvláštního nedělo, probíhají stále běžné rutinní kontroly, které i v klidnějších časech přispívaly k neúměrné administrativní zátěži podnikání. 

Firmy doslova padají na ústa a nejrůznější kontroloři se u nich přitom střídají ve dveřích, popisuje situaci Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Cesta ke snížení administrativní zátěže

Podle posledního měření administrativní zátěže, které v roce 2016 uskutečnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), si splnění všech povinností vyplývající z právních předpisů vyžádalo ročně částku 71 095 478 958 korun. Nové měření by mělo MPO provést do konce roku 2022.

V minulosti se sice podařilo sjednotit data účinnosti nové legislativy na dva dny v roce – k 1. lednu a 1. červenci – přesto ale zůstává celá řada právních norem, kterých se toto netýká. Firmy potřebují klid na práci a investování, vláda by jim měla dát pevné body alespoň na půl roku, pak si řekněme, co bude dál,“ vyzývá Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR.

V oblasti snižování administrativní zátěže vkládá AMSP ČR naděje například do projektu Jednotného portálu evidence kontrol (JePEK), který představilo MPO. Ten je součástí Národního plánu obnovy a klade si za cíl snížení počtu kontrol ve firmách a celkově zlepšit koordinaci kontrolních orgánů, po které volají podnikatelé již dlouhodobě.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 3. 2022 15:40

    Zobor

    Když tak sleduji neustálé nářky podnikatelů, tak si říkám - když jim je tak zle, proč se na to nevykašlou a nejdou pracovat jinak. Vadila jim EET, teď jim vadí kontroly, nejraději by asi podnikali bez daní a bez dozoru. Nechtěl bych nikoho urazit, ale přeci je nikdo podnikat nenutil a nenutí. Řvou hoteliéři, že jim chybí ruská klientela, řvou hospodští, že je zdrtila EET, ale zatím jsem nikoho z těchto podnikatelů neviděl třít bídu ani jezdit ve Fabii.

Byl pro vás článek přínosný?