Hlavní navigace

Mohou o kompenzační bonus žádat i OSVČ v paušálním režimu?

Sdílet

Daniel Morávek 6. 12. 2021

Poslanecká sněmovna před několika dny schválila návrh zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2022. Nárok na něj budou mít podnikatelé, kterým klesly tržby alespoň o 30 %. Budou mít nárok i OSVČ v paušálním režimu? V poradně serveru Podnikatel.cz odpovídá Tomáš Weiss z ministerstva financí.

Psali jsme: Jak se u kompenzačního bonusu počítá 30% pokles tržeb? Ukazujeme na příkladech 

Kdo má nárok na bonus

Abyste dosáhli na kompenzační bonus, musí být vaše činnost významně dotčena. Oproti dřívější verzi kompenzačního bonusu chybí výčet důvodů, které se považují za „významné dotčení“.

Nově se činnost považuje za významně dotčenou, pokud výše příjmů odpovídajících tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb plynoucích z této činnosti nepřekročila převážně v důsledku krizových opatření ve srovnávaném období 70 % průměrné měsíční výše těchto příjmů plynoucích z téže činnosti ve srovnávacím období. Naopak je uvedeno, že činnost se nepovažuje za významně dotčenou, pokud je tento pokles příjmů zjevně způsoben převážně jinými důvody než

  • dopadem opatření,
  • péčí o dítě v případě subjektu kompenzačního bonusu nebo překážkou v práci spočívající v péči o dítě v případě jeho zaměstnance v souvislosti s onemocněním COVID-19 způsobeného koronavirem označovaným jako SARS CoV-2 nebo
  • nařízenou karanténou nebo izolací podle zákona o ochraně veřejného zdraví (dále jen „karanténa“) v případě subjektu kompenzačního bonusu.


Ptejte se odborníka v poradně pro Paušální daň 2022

Mgr. Ing. Tomáš Weiss

odbor vnějších vztahů a komunikace MFČR

Mgr. Ing. Tomáš Weiss z Ministerstva financí ČR zodpovídá všechny otázky, které se týkají nové paušální daně pro OSVČ.

O bonus mohou žádat i OSVČ v paušálním režimu

Podnikatelé nicméně musí splnit i další podmínky. O kompenzační bonus ovšem mohou požádat i OSVČ v paušálním režimu. Pokud využíváte paušální režim, je možné se prokázat evidencí příjmů. Evidence může vypadat stejně jako záznamy o příjmech podle § 7 odst. 8 zákona o daních z příjmů, tedy jako při uplatňování výdajů procentem z příjmů („paušální výdaje“), uzavřel Tomáš Weiss, mluvčí ministerstva financí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).