Hlavní navigace

Musí OSVČ archivovat přehledy o příjmech a výdajích?

14. 4. 2023

Sdílet

14.4.23 2x/ Muž, podnikatel, byrokracie, papíry, přiznání Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost podat přehledy o příjmech a výdajích, respektive přehled o výši daňového základu OSVČ, České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Jsou povinny tiskopisy archivovat? 

Podnikání je spojeno s celou řadou povinných tiskopisů a dokumentů. Celou řadu z nich musí po nějaký čas uchovávat, Například pro případnou kontrolu ze strany finančního úřadu. 

Jak dlouho musí OSVČ archivovat daňové doklady a dokumenty? Přečtěte si také:

Jak dlouho musí OSVČ archivovat daňové doklady a dokumenty?

OSVČ, která vede daňovou evidenci, uplatňuje paušální výdaje nebo se nachází v paušálním režimu, musí archivovat takové doklady, které mají souvislost se stanovením daně z příjmů. Jedná se zejména o faktury, ať už přijaté nebo vydané, a daňová přiznání. 

Tyto doklady je nutné archivovat minimálně 3 roky od doby, která začíná plynout od posledního možného data podání daňového přiznání. Poplatník uchovává doklady po dobu, po kterou mu může být doměřena daň podle § 148 daňového řádu. Daň nelze stanovit po uplynutí lhůty pro stanovení daně, která činí 3 roky.

Tato lhůta se může prodloužit, například pokud vyjde v daňovém přiznání daňová ztráta. Doklady, které potvrzují ztrátu, je nutné archivovat minimálně 8 let. Maximální doba archivace je však 10 let.

Je povinností OSVČ uchovávat kopie přehledů?

Povinnost uchovávat přehledy o příjmech a výdajích za daný kalendářní rok není stanovena zákonem. Je pouze doporučeno, aby si OSVČ kopie přehledů uchovávala pro vlastní kontrolu dat a údajů, které byly odevzdány na příslušnou správu sociálního zabezpečení. Je tedy pouze je jejím zvážení, zda tiskopisy po nějakou dobu archivuje, či nikoli. 

Podáním daňového přiznání povinnosti nekončí. Jaké další formuláře chystat? Přečtěte si také:

Podáním daňového přiznání povinnosti nekončí. Jaké další formuláře chystat?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).