Hlavní navigace

Musí OSVČ na neschopence hradit zálohy na sociální pojištění?

21. 6. 2022

Sdílet

17.3.23 2krát/muž, zranění, nemoc, neschopenka, dotaz Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Osoba samostatně výdělečně činná se může dobrovolně rozhodnout, zda si bude hradit nemocenské pojištění. V případě nemoci či úrazu pak nezůstane zcela bez příjmu. 

Pokud si OSVČ dobrovolně platí nemocenské pojištění, bude jí v případě nemoci či úrazu stát přispívat od 15. dne nemoci, maximálně však po dobu 380 dní.

Jak je to však s úhradou záloh na sociální pojištění v době, kdy není OSVČ z důvodu nemoci či úrazu schopna vykonávat samostatně výdělečnou činnost? 

Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje, že zálohy na důchodové pojištění a pojistné na nemocenské pojištění se neplatí za kalendářní měsíce, v nichž měla OSVČ po všechny dny nárok na nemocenské vyplácené z dobrovolného nemocenského pojištění. Za období nároku na výplatu nemocenského se přitom považuje i prvních 14 dnů nemoci, kdy výplata dávky OSVČ nenáleží.

Názorný příklad: 

Jestliže byla OSVČ nemocná od 3. prosince 2021 do 20. března 2022, musí zaplatit zálohu na důchodové pojištění a pojistné na nemocenské pojištění za prosinec 2021 a březen 2022, protože výplata nemocenského netrvala po celý kalendářní měsíc. Naopak za leden a únor 2022 nemusí hradit ani jednu z těchto plateb.

Jak je to u zdravotního pojištění?

OSVČ není povinna hradit zálohy na zdravotní pojištění, pokud byla po celý kalendářní měsíc uznána práce neschopná nebo jí byla nařízena karanténa podle zákona o nemocenském pojištěníSkutečnost, že je podnikatel po celý kalendářní měsíc v pracovní neschopnosti však musí zdravotní pojišťovně doložit, upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna.  

Neschopenka OSVČ a zálohy na paušální daň

OSVČ, která je účastna paušálního režimu, je povinna platit paušální zálohy i za ty kalendářní měsíce, v nichž po celý tento kalendářní měsíc měla nárok na výplatu nemocenské dávky, jako je například nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, dlouhodobé ošetřovného. OSVČ v paušálním režimu není osvobozena od placení paušálních záloh za tyto měsíce. Pojistné na nemocenské pojištění OSVČ, při nároku na výplatu nemocenské dávky po celý měsíc, však platit nemusí, uzavírá ČSSZ. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).