Hlavní navigace

Může hnát zaměstnavatel svoje lidi do práce i o víkendu? Co na to zákoník práce?

24. 6. 2022

Sdílet

24.6.22 3krát/ Žena, zamyšlená, holka, dotaz, tápání Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Rozvržená pracovní doba v malé firmě je pravidelně ve všední dny, tedy pondělí až pátek. Zaměstnavatel však požaduje, aby zaměstnankyně dorazila namísto v pátek v sobotu. 

Vzhledem k tomu, že se jí požadovaná změna nehodí, obrátila se tedy na Státní úřad inspekce práce s dotazem, zda je povinna požadavek splnit. Jak takové situace řeší zákoník práce

Pracuji v malé firmě pravidelně pondělí až pátek. Šéf chce, abych příští týden místo v pátek přišla do práce v sobotu. Bohužel už mám na sobotu jiné soukromé plány. Může mi to nařídit?

Státní úřad inspekce práce zprvu připomíná, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel. Jeho povinností je vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby. S rozvrhem musí seznámit své zaměstnance nejpozději 2 týdny před začátkem období, na které je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Jak upřesňuje § 84 zákoníku práce, stejná lhůta platí, pokud dojde k jakékoliv změně v rozvrhu. 

Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně. § 91 zákoníku práce vymezuje podmínky, kdy je možné nařídit práci ve dnech pracovního klidu. 

V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:

  • a) naléhavé opravné práce,
  • b) nakládací a vykládací práce,
  • c) inventurní a závěrkové práce,
  • d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,
  • e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,
  • f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,
  • g) práce v dopravě,
  • h) krmení a ošetřování zvířat.

Zákoník práce omezuje pouze nařízenou práci. Je samozřejmě možné případně se dohodnout se zaměstnancem, že bude vykonávat práci ve dni pracovního klidu, aniž by šlo o některý z výše uvedených případů, uvádí úřad. 

Příplatek za práci o víkendu 

Zákoník práce stanoví kompenzaci za to, že zaměstnanec musí pracovat ve dni pracovního klidu. Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku, jak uvádí § 118 zákoníku práce

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.