Hlavní navigace

Může senior v předčasném důchodu podnikat?

20. 9. 2022

Sdílet

9.5.23 2*/muž, senior, důchodce, podnikatel, zamyšlený Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Při pobírání předčasného starobního důchodu si může senior až do dosažení důchodového věku vydělávat jen tak, aby jeho výdělek nezakládal účast na důchodovém pojištění. 

Podnikání předčasných starobních důchodců je omezeno zákonem o důchodovém pojištění

Jak je to u předčasného důchodu s možností podnikat? 

Při pobírání předčasného důchodu nesmí mít senior zaměstnání na normální pracovní smlouvu, a to bez ohledu na výši příjmu. Podnikat je ale možné. Ovšem opět jen s tak malými příjmy, které nezakládají účast na důchodovém pojištění. 

OSVČ je účastna důchodového pojištění v kalendářním roce po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti dosáhl v kalendářním roce aspoň tzv. rozhodné částky. Rozhodná částka je proměnlivá. V roce 2022 činí 93 387 Kč. 

Kdy můžete odejít do předčasného důchodu a o kolik se vám zkrátí penze? Přečtěte si také:

Kdy můžete odejít do předčasného důchodu a o kolik se vám zkrátí penze?

U předčasného důchodu by samostatná výdělečná činnost měla být brána jako činnost „vedlejší“, nikoli jako hlavní, kde je plátcem důchodového pojištění každý bez ohledu na výši příjmu. Co se týká zdravotního pojištění, souběh platby státu a samostatné výdělečné činnosti znamená, že taková OSVČ není povinna dodržet minimální vyměřovací základ, musí ale platit zálohy na pojistné (mimo první rok činnosti).

Pokud je pobírán řádný starobní důchod, je už souběžná výdělečná činnost možná bez omezení a plátcem pojistného na zdravotní pojištění je stát i sám důchodce. A to ať už jako zaměstnanec prostřednictvím zaměstnavatele nebo sám jako OSVČ. Souběh se státní platbou znamená, že se na takového zaměstnance nebo podnikatele nevztahuje povinnost dodržet minimální vyměřovací základ; jako OSVČ však musí platit zálohy na pojistné.

Je v předčasném důchodu, ale chce nastoupit znovu do zaměstnání. Jaké má povinnosti? Přečtěte si také:

Je v předčasném důchodu, ale chce nastoupit znovu do zaměstnání. Jaké má povinnosti?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).