Hlavní navigace

Může zaměstnavatel požadovat po svých zaměstnancích informaci, zda jsou očkovaní?

Sdílet

Jana Knížková 3. 12. 2021

Od pondělí 29. listopadu bylo opětovně zavedeno povinné testování na covid ve firmách. Povinnost testování ve firmách by měla platit do konce února 2022. Podstoupit jej nemusí ti zaměstnanci, kteří jsou očkovaní nebo mají potvrzení o prodělání nemoci. Netestují se ani zaměstnanci s doloženým negativním PCR testem mladším 7 dní či rychlým antigenním testem mladším 7 dní, který provedl zdravotnický pracovník.

Může se zaměstnavatel na očkování zeptat? 

Jak je to však s informováním zaměstnavatele o podstoupení očkování? Může tuto informaci po svých lidech požadovat? Co na to GDPR? 

Jak uvádí Ministerstvo zdravotnictví ČR, informace o očkování proti covidu je považována za informaci o zdravotním stavu, protože vypovídá o tom, že osobě byla poskytnuta určitá zdravotní služba poskytovatelem zdravotních služeb (v tomto případě jí byla aplikována vakcína). Stejně jako za informaci o zdravotním stavu považujeme informaci o jiných poskytnutých zdravotních službách, které mohou ovlivňovat zdraví člověka. Tyto údaje jsou však vysoce důvěrné, a jsou proto právem chráněny. 

Údaj o zdravotním stavu je možné zpracovávat pouze, je-li dána některá z podmínek uvedených v čl. 9 odst. 2 GDPR. Dle názoru resortu zdravotnictví tak zaměstnavatelé nemohou bez existence výjimky dle GDPR zpracovávat informace o očkování zaměstnanců proti covidu. Výjimka České republice, jako členskému státu EU, nebyla udělena, resp. ČR o tuto výjimku ani nežádala.

  • 5. 12. 2021 8:58

    kozelskyp

    Nesmí.
    Jedině takto lze:
    1. Vyhledat riziko v rámci procesu vyhledávání rizik.
    2. Stanovit jeho významnost jako vysoké a ukotvit jej v interní dokumentaci.
    3. V rámci LPP pracovně právním smluvním lékařem zhodnotit zda se jedná o dočasné omezení, nebo trvalé (to v případě odmítnutí vakcinace). Pak je možno pracovní poměr ukončit.

    Tyto otázky jsou v případě pohovoru s kandidátem na pozici diskriminační a nesmí být položeny. To je stejné jako se ptát, zda je cikán, nebo komunista.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).