Hlavní navigace

Může zaměstnavatel zakázat užívat mobil v pracovní době k soukromým účelům?

8. 9. 2022

Sdílet

8.9.22 1krát/muž, podnikatel, telefon, volat, úsměv Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Mobilní telefon odvádí od práce. Nejde pouze o soukromé telefonní hovory či SMS zprávy, chytré mobily nabízí rozptýlení také v podobě přístupu k internetu, sociálních sítí či her. Může jejich použití během pracovní doby zaměstnavatel zakázat?

Používání mobilních telefonů během pracovní doby a případný zákaz ze strany zaměstnavatele řeší čtenáři serveru Podnikatel.cz v rámci diskuze

Zřejmě je třeba rozlišit, zda jde pouze o krátký soukromý telefonát s členem rodiny či například hraní her či sledování seriálů v pracovní době. Což, jak potvrzují někteří zaměstnavatelé, není nic neobvyklého a výjimečného. Děje se to. 

Odpověď však není zcela jednoznačná. Z logicky věci jsou ale pro soukromé vyřizování telefonických hovorů určeny přestávky během pracovní doby. 

Zákoník práce v § 301 uvádí: 

Zaměstnanci jsou povinni:

  • pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, plnit pokyny nadřízených vydané v souladu s právními předpisy a spolupracovat s ostatními zaměstnanci,
  • využívat pracovní dobu a výrobní prostředky k vykonávání svěřených prací, plnit kvalitně a včas pracovní úkoly,
  • dodržovat právní předpisy vztahující se k práci jimi vykonávané; dodržovat ostatní předpisy vztahující se k práci jimi vykonávané, pokud s nimi byli řádně seznámeni,
  • řádně hospodařit s prostředky svěřenými jim zaměstnavatelem a střežit a ochraňovat majetek zaměstnavatele před poškozením, ztrátou, zničením a zneužitím a nejednat v rozporu s oprávněnými zájmy zaměstnavatele.

Zaměstnavatel sám rozhoduje o tom, jakou úroveň přísnosti a důslednosti zvolí. Zákaz používání mobilních telefonů během pracovní doby by si zřejmě obhájil. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.