Hlavní navigace

Na český trh se dostávají auta po loňských záplavách v Německu. Jak je poznat?

17. 2. 2022

Sdílet

17. 2 . 22 / 1x / auto, záplavy, povodně, voda Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Na českém trhu se v posledních týdnech začaly prodávat ojeté vozy z Německa, které byly zaplavené v letních měsících loňského roku. Kupující ojetých aut jsou tak vystaveni většímu riziku, že si nevědomky pořídí vůz, který byl v nedávné minulosti zatopený.

Mohou nastat problémy s elektronikou

Někteří prodejci mohou vykoupit již opravené vozidlo bez znalosti jeho minulosti a nabízet ho zákazníkům bez informace, že bylo zatopené. V posledních týdnech jsme zaznamenali v našem prověřovacím systému AUTOTRACER auta po pojistné události, která byla pojišťovnou vyhodnocena jako totální ekonomická škoda na základě poškození letními záplavami a později byla tato zaplavená vozidla inzerována již opravená na českých inzertních portálech, uvádí Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která pomáhá motoristům bojovat proti podvodným praktikám na trhu prodávaných ojetých aut.

Záludností zaplavených aut je, že problémy s elektronikou nebo motorem mohou přijít i za několik měsíců po vyčištění a vysušení auta. Novější automobily jsou totiž mnohem náchylnější na důsledky záplav než vozy technologicky zastaralejší. Vedle jejich elektronické výbavy to souvisí s materiálovými úsporami v rámci snižování výrobních nákladů. Pokud se do katalyzátorů či filtrů sazí umístěných ve výfukovém potrubí pod vozidlem anebo do nádrží na palivo, AdBlue a jiné provozní náplně dostane kalná voda, není snadné a někdy vůbec možné tato místa vyčistit natolik, aby vozidlové systémy nadále spolehlivě fungovaly.

Majitele pak mnohdy čeká komplikovaný proces zprovoznění vozidla za cenu dlouho se vlekoucího hledání příčiny závady, následované výměnou dílů v ceně blížící se nákladům na pořízení takového „auta za všechny peníze“. Proto je opravdu potřeba býti ve střehu a takovýmto nabídkám se buď vyhnout, anebo si nechat vozidlo před koupí prověřit od nezávislého odborníka, zdůrazňuje Jan Karnolt, technik a odborník na vozidla Ford z Beecamsolutions.cz – společnosti, která se zabývá poradenstvím pro autoservisy a prověřováním technického stavu ojetých vozidel značky Ford.

Jak poznat zaplavené auto?

Následky zaplavení auta se poměrně špatně odstraňují.

U vozidla si všímejte následujících vlastností:

  • Zatuchlý zápach v interiéru
  • Stopy po blátu a usazeninách pod čalouněním nebo koberci
  • Zoxidované nebo rezivějící uchycení sedaček
  • Nepravidelný chod motoru
  • Nefunkční elektrické nebo elektronické části vozidla

Pokud ovšem nejste odborníci, pak je nejlépe se obrátit na specialisty, kteří vám před koupí prohlédnou auto.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).