Hlavní navigace

Na konci ledna od vás musí mít berňák přiznání k dani z nemovitých věcí

4. 1. 2023

Sdílet

9.5.24 6krát/muž, podnikatel, chlap, zamyšlení, pochyby Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Lhůta pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí uplyne v úterý 31. ledna 2023. Na zaplacení daně je ale ještě spousta času. Daň či její první splátka musí být uhrazena do 31. května 2023.

Kdo podává přiznání k dani z nemovitostí?

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí podávají poplatníci, kteří v roce 2022 nově nabyli do svého vlastnictví například pozemek, dům nebo bytovou či nebytovou jednotku. Také ti poplatníci, kteří nemovitou věc darovali, prodali nebo jinak pozbyli, musí tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu, říká zástupce generálního ředitele Jan Ronovský

Jestliže poplatníkům ještě nějaká nemovitá věc v kraji zbyla, podají daňové přiznání také. Pokud všechny své nemovité věci v daném kraji v roce 2022 pozbyli, měli by o tom finanční úřad informovat, a to prostřednictvím písemného oznámení. 

Jak přiznání podat? 

Pro podání daňového přiznání je možné využít Online finanční úřad, pomocí kterého mohou podat daňové přiznání elektronicky. Nově je možné využít službu Ověření na katastr nemovitostí, prostřednictvím které lze ověřit, zda údaje uvedené v daňovém přiznání odpovídají údajům v katastru nemovitostí. 

Nové funkcionality portálu MOJE daně: Co dalšího umí a nabízí? Přečtěte si také:

Nové funkcionality portálu MOJE daně: Co dalšího umí a nabízí?

Nejpohodlnější je placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO. Ke službě je nutné se nejpozději do 31. ledna přihlásit. Kdo nemá SIPO ani datovou schránku, může dostávat údaje pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail. Stačí si zažádat nejpozději do 15. března na finančním úřadě. Využijte Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem

Jestliže má poplatník zřízenou DIS+, zobrazí se v ní údaje pro placení daně a nebude mu již zasílána složenka.

Od 1. ledna 2023 budou zrušeny bezplatné „daňové složenky“ Přečtěte si také:

Od 1. ledna 2023 budou zrušeny bezplatné „daňové složenky“

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).