Hlavní navigace

Na pracáku jste proto, abyste si našli novou práci, nikoli kvůli podpoře

Sdílet

Jana Knížková 14. 9. 2021

Přijde-li člověk o zaměstnání, má několik možností. Jednou z nich je cesta na úřad práce, kde se s nalézáním nové práce pokusí pomoci. Jak upozorňuje úřad, je to jeho prioritní poslání. 

Reaguje tak na častou a mylnou domněnku, že se evidencí na úřadu práce žádá „jen“ o podporu v nezaměstnanosti. Také nelze požadovat zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání jen z toho důvodu, aby člověk splnil podmínku pro poskytnutí sociální dávky nebo měl zajištěnou platbu zdravotního pojištění, případně splněnou náhradní dobu pro účely vzniku nároku na důchod.

Jaké povinnosti má žadatel o zavedení do evidence na úřadu práce? 

Podat žádost o zprostředkování zaměstnání a stát se uchazečem o zaměstnání lze až po skončení pracovního poměru. Žádosti je možné podávat na kterémkoli kontaktním pracovišti ÚP ČR. Uchazeč i zájemce o zaměstnání mají svá práva a povinnosti.

ÚP ČR může následně zprostředkovávat vhodné zaměstnání, poskytnout kariérové poradenství nebo třeba zabezpečí, a to i finančně, vhodnou rekvalifikaci. V neposlední řadě může uchazeče zařadit do některého z projektů a nabídnout tak ještě větší, a hlavně přesně cílenou a individuální péči.

Do evidence uchazečů o zaměstnání je uchazeč zařazen ode dne podání žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li o zprostředkování zaměstnání nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, bude zařazen do této evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání.

Žádosti o zprostředkování zaměstnání lze podat elektronicky (prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem podepsaným, resp. opatřeným uznávaným elektronickým podpisem), osobně či zaslat poštou (s vlastnoručním podpisem). 

Jaké doklady po vás bude Úřad práce ČR chtít?

 • Platný občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým lze prokázat totožnost a místo trvalého pobytu. 
 • Doklad o ukončení pracovního poměru
 • Doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, 
 • U osoby samostatně výdělečně činné potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu, 
 • Potvrzení o ukončené náhradní době (např. návrat z mateřské dovolené, péče o osobu závislou, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně), abyste mohli být ihned zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání. 
 • Pokud máte k dispozici potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku nebo evidenční list důchodového pojištění, vezměte si tyto doklady také s sebou. 

V případě, že uvedené doklady nemáte, je možné stáhnout si z webových stránek ÚP ČR potřebné formuláře pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.

 • 14. 9. 2021 12:09

  Radim334

  Titulek článku je úplně mimo. Proto, aby si našli novou práci chodí na pracák čistě jen lidé totálně hloupí nebo totáně mimoňovití.
  Dehonestace pracovního portálu MPSV soukromou konkurencí, personálními společnostmi a personalisty dosáhla totiž takové míry, že evidence na pracáku či rovnou uchazeč posílaný přímo pracákem je u dnešních personalistů rovnou poukázka na automatické odmítnutí takového člověka. Aniž se personalista vůbec zajímá co ten člověk je vůbec zač a co snad umí nebo by mohl umět.
  Přirozeně záleží, jak moc je personalista "šmejdovitý". Jestli je šmejdovitý moc a potom bez přemýšlení odmítá lidi z pracáku, odmítá lidi ve věku 50+ a podobné skupiny a nadšeně přijímá jen absolventy nebo lidi starší maximálně o pár let než jsou absolventi a státem až před bránu firmy dovezené cizozemce.
  Nebo jestli personalista aspoň trochu uvažuje vlastní hlavou, nemá mozek vymytý těmito výše uvedenými předsudky a není líný, a potom posuzuje každého uchazeče zvlášť a najde si čas na pohovor.
  Boužel dnešní masové vysoké školství je tak masové, že diplom dostane "vyfasovat" i člověk s průměrným nebo i slabě podprůměrným IQ, který by dříve nezvládl ani střední školu. A spousta těch lidí míří do personalistiky, protože předpokládá, a u spousty firem oprávněně, že tam se nemusí skoro nic učit a přesto dostanou příjemnou práci a v teple kanceláře za poměrně dost peněz. A z těch neschopných vysokoškoláků se rekrutují právě ti výše uvedení šmejdovští personalisté.
  Proto každý jen trochu zkušený člověk, pokud už míří na pracák, nejde tam proto, aby si na pracáku našel novou práci. Tu si musí hledat, až na výjimky, zásadně úplně mimo pracák. Jde tam proto, aby získal zaplacené zdravotní, aby dosáhl na podpory a dávky a případně získal rekvalifikaci. I když v našem státě pochybnou a většinou neúčinnou.

  14. 9. 2021, 12:12 editováno autorem komentáře

 • 16. 9. 2021 8:53

  bez přezdívky

  Zapomněl jste na Zákon o zaměstnanosti, podle kterého každý zaměstnavatel je povinen pracovní místo nabídnout Úřadu práce a musí s adepty na to pracovní místo, s těmi, které mu ÚP pošle, mluvit a sdělit důvod, proč toho kterého adepta nepřijal. Co se týká rekvalifikace, tak na místo obráběče kovů na NC strojích nám byl nabídnut bývalý kuchař a na místo kvalifikované mzdové účetní - měla zpracovávat mzdové nároky 350 zaměstnanců - přišla z ÚP rekvalifikovaná šička, které ÚP poskytl školení ke zpracování "jednoduchého účetnictví". Zřejmě systém kdokoliv může dělat cokoliv.

 • 15. 9. 2021 12:14

  zanda-zakova

  Jasný a proto jsou tam většinou cikáni a socky, co se to tady normálním lidem snažíte namluvit, obyčejný člověk nemá nárok na nic a když nevezme nějakou shit práci tak ho vykopnete, ale nepřizpůsobivé ty neee ty mají 8 dětí na každý berou přídavky a bůh ví co ještě a makat nemusí

  15. 9. 2021, 12:16 editováno autorem komentáře

 • 16. 9. 2021 9:01

  bez přezdívky

  Váš pohled na současnou společnost je dost striktní: cikáni, socky a normální lidi? Buďte ráda, že jste vždy placené zaměstnání a práci měla a máte. Předpokládám, že jste v evidenci ÚP nikdy nebyla. Já jsem měla to štěstí, že jsem si zaměstnání vždy našla, nikdy jsem v evidenci ÚP nebyla, ale nemohu tvrdit, že "na pracáku" jsou evidováni jen dva druhy lidí, tak, jak to tvrdíte na veřejnosti vy. Stane se, že velká firma zkrachuje a na ÚP se dostanou téměř všichni zaměstnanci. Někteří najdou nové zaměstnání rychleji, někteří pomaleji, někteří vůbec. Kdo totiž chce, hledá způsob a příležitost, kdo nechce, hledá výmluvy. Vaše další ostrá slova - nevěřte tomu, že ti nepřizpůsobiví jsou do nekonečně "na pracáku". Nevím, kde se ve vás bere taková zášť. A 8 dětí, už dnes neznám nikoho, kdo jich tolik má. Znám jednu běžnou rodinu, oba lékaři, mají spolu 5 dětí. Já jim to přeji, vy ne?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).