Hlavní navigace

Nakupujete, nebo prodáváte použité zboží? Víme, na co si dát pozor

11. 2. 2022

Sdílet

11. 2. 2022 / 1x / nákup, antikvariát, staré zboží Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Na použité zboží můžete narazit jak v obchodech, nebo na trzích, tak také na internetu. Na něm lze sehnat značkové zboží za zlomek ceny nebo produkty, které byly pouze rozbaleno a nikdy nepoužity.

Podnikatel má při prodeji použitého zboží mnoho povinností

Podle spotřebitelské organizace dTest je před nákupem použitého zboží přes internet vhodné seznámit se s hodnocením daného e-shopu a zjistit si, zda věc kupujete od podnikatele, který ji nabízí za účelem dosažení zisku, nebo od někoho, kdo pouze prodává přebytečné věci z domácnosti. V případě nákupu od podnikatele je kupující mnohem lépe chráněn a zboží může reklamovat téměř ve stejném režimu a se stejnou vymahatelností, jako kdyby kupoval zboží nové.

Když prodává použité zboží podnikatel, musí nakupujícímu dodat celou řadu informací. Především musí informovat o tom, že zboží již bylo použito a musí upozornit na vady zboží a na míru jeho opotřebení, tedy na to, jak dlouho a jakým způsobem bylo používáno. U některého zboží je mnohem snazší o tomto informovat – například u strojů a techniky, kde je zaznamenáván počet motohodin. Lze tedy dohledat, jak dlouho se věc užívala, doplňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Na plnění povinností prodávajícího navíc dohlíží dozorové orgány, zejména Česká obchodní inspekce. Pokud zboží koupíte od soukromé osoby, platí sice také 24měsíční odpovědnost za vady, neplatí zde ale známých 30 dní k vyřízení reklamace. Povinnost vyřídit reklamaci do 30 dnů má pouze podnikatel ve vztahu ke spotřebiteli. A když prodávající svoji odpovědnost neuzná, budete muset nárok vymáhat u soudu, dodává Eduarda Hekšová.

Reklamace jsou podobné jako u nového zboží

Reklamovat vadu použitého zboží je možné stejně jako v případě zboží nového. Za vadu odpovídá prodávající, který si k posouzení vady nebo opravě zboží může smluvit jiný subjekt, nejčastěji autorizovaný servis. Podle Eduardy Hekšové by si největší pozor měli spotřebitelé dát na zkrácení záruky u použitého zboží, protože zákon prodávajícím umožňuje ujednat kratší záruční dobu, ale nesmí být kratší než 12 měsíců. Pod pojmem vada si lze představit jakýkoliv nesoulad skutečných vlastností zboží s vlastnostmi deklarovanými nebo spravedlivě očekávanými. V případě použitého zboží se ale za vadu nepovažují nedostatky, o kterých kupující předem věděl, nebo které plynou z míry opotřebení.

Prodávající má podle zákona povinnost odstranit vadu zboží buď opravou, která nijak nesníží hodnotu věci, nebo výměnou za zcela stejný nový bezvadný kus, případně odstoupením od kupní smlouvy či formou slevy, pokud vada nebrání dalšímu užívání věci. V případě použitého zboží však není spravedlivě možné, aby prodávající sehnal zcela stejně opotřebovaný nový kus zboží. Zákon tedy namísto výměny zboží dává kupujícímu v tomto případě rovněž právo na přiměřenou slevu z ceny.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).