Hlavní navigace

Návštěvu u lékaře v pracovní době je nutné doložit. Co když ale potvrzení chybí?

1. 11. 2022

Sdílet

1.11.22 2x/ Otázka, přemýšlení, nápad, idea, nejistota Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pokud zaměstnanec v pracovní době opouští pracoviště nebo do něj vůbec nedorazí z důvodu návštěvy lékaře, je ze zákona povinen posléze doložit zaměstnavateli potvrzení, že se tak stalo. 

Jak upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, v zákoníku práce je uvedeno, že překážku v práci je zaměstnanec povinen zaměstnavateli prokázat. Zároveň, ale také uvádí, že ke splnění povinnosti jsou právnické a fyzické osoby povinny poskytnout zaměstnanci potřebnou součinnost. 

Pokud jde o konkrétní případ, tedy návštěvu u lékaře, ten je povinen pacientovi vystavit na jeho vyžádání potvrzení o návštěvě. Pokud by však chtěl tuto informaci přímo zaměstnavatel, lékař není oprávněn mu ji podat.

Potvrzení o vyšetření či ošetření by měl lékař vystavit i dodatečně. Datum návštěvy u lékaře musí být ve zdravotnické dokumentaci pacienta zaznamenáno. Potvrzení o návštěvě lékaře může být zpoplatněno.

Může pomoci pojišťovna? 

Další z možností, jak získat potvrzení pro zaměstnavatele, je obrátit se na zdravotní pojišťovnu. Je nutné podat žádost o vystavení přehledu vykázané zdravotní péče. Každé vyšetření či ošetření pojištěnce u lékaře, které bylo lékařem vykázáno k úhradě a které bylo zdravotní pojišťovnou uhrazeno, se objeví v systému zdravotní pojišťovny (výkony mohou být vykázány se zpožděním 2 až 3 měsíců). Lékař vykazuje zdravotní pojišťovně jednotlivé výkony anebo tzv. signální výkony (ty vykazuje všeobecný praktický lékař a jsou zahrnuty v paušální kapitační platbě), uzavírá VZP.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.