Hlavní navigace

Někteří dostanou 5000 Kč příspěvek na dítě automaticky, jiní o něj budou muset požádat

23. 5. 2022

Sdílet

23.5.22 /2x/ podnikatelka, práce, dítě, rodič, maminkatelka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Zatímco některé rodiny dostanou plánovaný příspěvek 5000 Kč automaticky, jiné o něj budou muset požádat. Záviset bude na tom, zda na děti dostávají přídavky na děti. Vyplývá to z návrhu zákona, který poslalo do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí.

Podmínkou bude hrubý příjem do 1 milionu korun

Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo do připomínkového řízení návrh zákona o jednorázovém příspěvku na dítě ve výši 5000 Kč. Na příspěvek budou mít nárok rodiče (nebo rodič), se kterými dítě ke dni podání žádosti o příspěvek žije a kteří měli v roce 2021 příjmy do 1 milionu Kč hrubého a mají trvalý pobyt v ČR. Příspěvek se bude vyplácet na děti, které k 1. srpnu 2022 nedovršily 18 let věku.

Kdo dostane 5 tisíc automaticky a kdo musí požádat

Automaticky příspěvek dostanou rodiny, které pobírají přídavek na dítě, a to za měsíc červen 2022 s podmínkou, že ke dni 1. srpna 2022 nedovršilo dítě 18 let věku. U dětí, které ke dni 1. srpna 2022 sice nedovršily ještě 18 let věku, ale nemají nárok na výplatu přídavku na dítě v červenci 2022 za měsíc červen 2022, a u dětí narozených od 2. srpna 2022 do dne 31. prosince 2022 již dávka nebude vyplacena automaticky, ale musí být o ni požádáno.

Psali jsme také: 5000 Kč na dítě není cílená pomoc, ale plošné proinflační uplácení voličů

Kdo je považován za rodiče

Za rodiče pro účely vyhodnocení nároku na příspěvek budou považováni nejen biologičtí rodiče nebo osvojitelé, ale také osoby, jimž bylo dítě svěřeno do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, manžel, partner rodiče nebo vdovec nebo vdova po rodiči nebo druh či družka rodiče nebo uvedené osoby, pokud s dítětem a rodičem nebo uvedenou osobou žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Podmínka, že alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni podání žádosti o příspěvek musejí společně uhrazovat náklady na své potřeby, platí pro druha a družku, uzavírá se v důvodové zprávě.

Podrobnosti přineseme ve velkém článku v druhé polovině týdne.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).