Hlavní navigace

Nepřevzít si přihlašovací údaje k datové schránce nebo se nepřihlásit se OSVČ vymstí

12. 1. 2023

Sdílet

2.5.23 3x/ Facepalm, překvapení, šok, smutek, vztek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Všem živnostníkům budou automaticky zřízeny datové schránky. Už se tak postupně děje. Jak už server Podnikatel.cz informoval, OSVČ bylo doposud rozesláno téměř 21 tisíc přihlašovacích údajů.

Povinné datové schránky budou zřizovány postupně až do konce března letošního roku. Co se stane, pokud se podnikatel do datové schránky nepřihlásí nebo si nepřevezme psaní s přihlašovacími údaji? 

Ignorovat povinnou datovou schránku se OSVČ nevyplatí

Jestliže si podnikatel nepřevezme zásilku s přihlašovacími údaji, tato zásilka bude doručena fikcí 10. den uložení (§ 24 odst. 1 správního řádu). Za dalších 15 dnů bude datová schránka zpřístupněna (§ 10 odst. 2 zákona o datových schránkách). 

Datovku od roku 2023 všem OSVČ: Jak se dostanou k přihlašovacím údajům? Přečtěte si také:

Datovku od roku 2023 všem OSVČ: Jak se dostanou k přihlašovacím údajům?

Stejná lhůta 15 dnů platí i v případě, že si podnikatel zásilku s přihlašovacími údaji vyzvedne, ale do datové schránky se nepřihlásí. Datová schránka začne fungovat za 25 dnů od prvního pokusu o doručení zásilky s přihlašovacími údaji, píše v obsáhlém článku sesterský server Měšec.cz.

Datové schránky pro podnikatele budou. Důležité otázky a odpovědi pro podnikatele – OSVČ Přečtěte si také:

Datové schránky pro podnikatele budou. Důležité otázky a odpovědi pro podnikatele – OSVČ

I takto zpřístupněná datová schránka bude přijímat písemnosti. Jelikož nebude mít podnikatel přihlašovací údaje, budou tyto písemnosti doručeny fikcí za 10 dnů.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 1. 2023 8:22

    MonikaSh

    A pro Ministerstvo neplatí správní řád, aby při doručování zvolili "Nevracet, vhodit do schránky"? Jsem členka výboru SVJ, ale přihlašovací údaje poslali mě, místo předsedovi. To samé se stalo manželovi od kolegyně, který je ve výboru nadace, ale není předseda. A to jsou gestory správního řádu a doručování.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).