Hlavní navigace

Nepřiznání dotací pro Agrofert lze přezkoumat, případ se vrací k soudu

6. 9. 2023

Sdílet

24.1.23 3x/ Pokuta, sankce, peníze, soud, penále Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zrušil rozhodnutí Městského soud v Praze, který původně označil rozhodnutí ohledně nepřidělení dotací pro Mlékárnu Hlinsko z koncernu Agrofert za nepřezkoumatelné. 

Nepřiznání dotací pro Agrofert lze přezkoumat

O tom, zda nepřidělení dotací firmám z koncernu Agrofert bylo nezákonné, bude muset opět rozhodnout Městský soud v Praze. Ten sice v případě žaloby od Mlékárny Hlinsko zrušil rozhodnutí ministerstva kvůli tomu, že je nepřezkoumatelné, dnes však Nejvyšší správní soud rozhodl, že přezkoumatelné je a rozsudek pražského soudu zrušil. „Rozhodnutí jistě mohlo být napsáno přehledněji, lze z něj ale rozeznat důvody, proč ministerstvo žádost zamítlo a proč se poté např. nezabývalo ustanovením § 4c zákona o střetu zájmů. Ministerstvo totiž dále v rozhodnutí popisuje dosavadní závěry auditu Evropské komise, včetně poukazu komise na možnost pozastavit nebo přerušit platby, či dokonce zrušit příspěvek na nynější operační program,“ uvedl v rozsudku NSS.

NSS dále doplnil, že v daném případě nehodnotil, zda má ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) po věcné stránce pravdu. NSS nechává otevřenou otázku, zda ministerstvo žádost o poskytnutí dotace může zamítnout z důvodů, které ve svém rozhodnutí popsalo. Stejně tak NSS neřeší otázku, zda ministerstvo vykročilo z mezí správního uvážení nebo jej zneužilo. NSS pouze říká, že městský soud zrušil rozhodnutí podle § 76 odst. 1 písm. a) s. ř. s., byť pro tento postup nebyly dány důvody, upřesnil NSS.

Soudy rozhodovaly rozdílně

MPO odmítlo vyplatit dotace s odkazem na audit Evropské komise s tím, že hrozí, že Agrofert nemá kvůli možnému střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše na dotace nárok a jejich vyplacení by mohlo ohrozit celý operační program a státní rozpočet. Jednotlivé firmy z koncernu Agrofert pak napadly rozhodnutí ministerstva u soudu. 

Senáty městského soudu se však při rozhodování o žalobách rozdělily a veskrze totožné spory vyřešily třemi různými způsoby. Jedním z nich bylo zrušení rozhodnutí ministerstva pro nepřezkoumatelnost, druhým pak zrušení kvůli nezákonnosti a třetím potvrzení rozhodnutí. NSS nyní dospěl k závěru, že první způsob není v pořádku a že lze rozhodnutí MPO přezkoumat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).