Hlavní navigace

Nezapomeňte, že i některé osvobozené příjmy musíte berňáku nahlásit

29. 3. 2023

Sdílet

29.3.23 /2x/ Varování, upozornění, podnikatelka, opatrnost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Nejpozději v termínu pro podání daňového přiznání musí všichni poplatníci, kterých se to týká, podat též oznámení o osvobozených příjmech. Nezáleží přitom, zda jde o podnikatele.

Kdo musí podat oznámení

Na začátku dubna se nepodává pouze daňové přiznání k dani z příjmů, ale také oznámení o osvobozených příjmech v hodnotě vyšší než 5 milionů korun. Pokud fyzická osoba obdrží takový příjem, musí tuto skutečnost oznámit správci daně – příslušnému finančnímu úřadu. Hodnota příjmu se přitom posuzuje jednotlivě.

Oznámení se podává do konce lhůty pro odevzdání daňového přiznání. Za rok 2022 je termín pro podání daňového přiznání 3. dubna 2023, případně 2. května 2023 (je-li přiznání podáváno elektronicky) nebo 3. července 2023 (je-li přiznání podáváno poradcem). 

Povinnost oznamování osvobozených příjmů nad 5 milionů korun finančnímu úřadu Přečtěte si také:

Povinnost oznamování osvobozených příjmů nad 5 milionů korun finančnímu úřadu

Jak oznámení vypadá

Oznámení osvobozených příjmů může poplatník provést volnou formou, kdy je zapotřebí, aby uvedl výši příjmu, popis okolností nabytí příjmu a datum vzniku příjmu. Využít ale může také předepsaného tiskopisu, který je k dispozici na webových stránkách finanční správy. Použití tiskopisu je však nepovinné.

Pokud poplatník oznámení o osvobozených příjmech, k jehož podání byl povinen, nepodá, vzniká mu povinnost uhradit pokutu za neoznámení osvobozeného příjmu dle zákona o daních z příjmů. Pokuta může v závislosti na okolnostech (pozdní oznámení/neoznámení) činit až 15 % z částky neoznámeného příjmu. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).