Hlavní navigace

Nižší spotřební daň nefunguje, benzín stojí téměř stejně jako před snížením

9. 6. 2022

Sdílet

9.6.22 3krát/muž, benzín, čerpací stanice, tankovat, šok Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Jedno z opatření, která byla zavedena v reakci na rostoucí ceny pohonných hmot, je snížení spotřební daně o 1,50 Kč za litr pohonných hmot, a to od 1. června od 30. září 2022. Jak ale ukazují aktuální data, opatření nefunguje. 

Pohonné hmoty stále zdražují, cena benzínu je dokonce téměř stejně vysoká jako před snížením spotřební daně. Podle dat společnosti CCS se průměrná cena benzínu za týden vyšplhala o 79 haléřů na 46,55 koruny za litr. V porovnání s dobou před snížením spotřební daně u paliv už je levnější jen o osm haléřů. Nafta je v průměru dražší o 34 haléřů, ve středu stála v průměru 45,77 koruny za litr. 

Co má pomoci s rostoucími cenami pohonných hmot

Vláda v březnu v reakci na zdražování benzínu a nafty rozhodla, že drobným podnikatelům a firmám uleví zrušením silniční daně pro vozidla do 12 tun a také byly všem poplatníkům zrušeny zálohy na silniční daň. 

Vzhledem k tomu, že se ruší silniční daň u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun, mění se i poplatníci daně. Nově již nebude poplatníkem daně zaměstnavatel.

Ministr financí Zbyněk Stanjura také rozhodl o generálním pardonu v podobě prominutí úroků z prodlení a z posečkání na DPH, tedy o odložení plateb DPH až do 31. října 2022 pro podnikatele v dopravě. Mezi další opatření, která se týkají pohonných hmot, patří snížení spotřební daně o 1,50 Kč za litr pohonných hmot od 1. června od 30. Státu se původně odváděla spotřební daň ve výši 12,84 Kč z litru benzinu a z litru nafty je to 9,95 Kč. září. Vláda také zrušila povinnost přimíchávat biosložku do nafty. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 6. 2022 15:24

    Prochy75

    Tak to snad čekal každý (kromě našich politiků). Snížení DPH nebo spotřebky nikdy nemělo zásadní vliv na cenu zboží, pouze na marži prodejce...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).