Hlavní navigace

Nová ohlašovací povinnost podnikatelů u koncesionářských poplatků

8. 9. 2023

Sdílet

8.9.23 4x/ Žena, překvapení, šok, informace Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Chystají se změny u koncesionářských poplatků. Dotknou se jak domácností, tak podnikatelů a firem. 

Kromě zvýšení samotných poplatků a nových pravidel pro stanovení konkrétní výše pro konkrétní firmu přibude podnikatelům nová ohlašovací povinnost. 

Podnikatelé s maximálně 5 zaměstnanci nebudou muset platit koncesionářské poplatky Přečtěte si také:

Podnikatelé s maximálně 5 zaměstnanci nebudou muset platit koncesionářské poplatky

Poplatníci budou muset provozovateli vysílání nebo pověřené osobě (České poště) oznámit specifikované údaje. 

Fyzická osoba, která je podnikatelem, bude povinna oznámit:

  • jméno a příjmení, popřípadě obchodní firmu, 
  • místo podnikání, 
  • identifikační číslo a
  • předmět podnikání. 

Právnická osoba bude povinna oznámit:

  • obchodní firmu nebo název, 
  • právní formu, sídlo, 
  • identifikační číslo a 
  • předmět činnosti. 

Vzhledem k tomu, že se výše koncesionářského poplatku bude odvíjet od počtu zaměstnanců, podnikatelé budou mít povinnost hlásit také jejich počet. 

Současně bude vyžadováno, aby fyzické osoby, které jsou podnikatelem, a právnické osoby, které pronajímají dopravní prostředky, uváděly pro účely evidence rovněž jejich počet, neboť za všechny takové dopravní prostředky budou povinny platit poplatky, uvádí důvodová zpráva a dodává, že hlásit se naopak už nebude muset počet rozhlasových nebo televizních přijímačů.

Jak informuje Česká televize na svém webu, v současnosti je praxe taková, že fyzická osoba – podnikající, která používá televizní přijímač k podnikání nebo v souvislosti s ním, platí televizní poplatek z každého takového přijímače. Např. v čekárně máte 3 televizní přijímače, za každý měsíc tak zaplatíte 3 × 135 Kč. Právnická osoba platí televizní poplatek z každého televizního přijímače. Výše TV poplatku je 135 Kč za jeden televizní přijímač. Podnikatelé nebo právnické osoby, které v rámci podnikání vyrábí, opravují nebo prodávají televizní přijímače, platí televizní poplatek z jednoho televizního přijímače. Pokud mají provozovny, hradí podle počtu provozoven, píše na svém webu ČT.

Zvýší se koncesionářské poplatky, firmy budou platit podle počtu zaměstnanců Přečtěte si také:

Zvýší se koncesionářské poplatky, firmy budou platit podle počtu zaměstnanců

Nová sankce podnikatelům

Pro podnikatele má navíc platit nová sankce. Pokud se neodhlásí z evidence v případech, kdy přestali být poplatníkem nebo byli osvobozeni od poplatku, a současně přestali platit rozhlasový nebo televizní poplatek, hrozí pokuta 10 000 Kč.

Pokuta za neodhlášení, respektive za neuhrazení poplatků, i přesto, že je poplatník od hrazení osvobozen, hrozí i nyní. Odhlášení musí být provedeno do 15 dnů od změny dosavadního stavu, jinak povinnost platit poplatky zůstává. Zákon s touto situací spojuje sankci ve výši 1000 Kč za každý rozhlasový nebo televizní přijímač, ze kterého je povinnost platit rozhlasový nebo televizní poplatek.

Změny jsou součástí novely, která je před legislativním procesem. Pokud jím projde, nabude účinnosti na začátku července roku 2024.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).