Hlavní navigace

Nová opatření doléhají na drobné podnikatele, obchodní řetězce jsou opět zvýhodněny

Sdílet

Jana Knížková 26. 11. 2021

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) reaguje na nová opatření, která začínají platit dnes 26. listopadu 2021. Dle jejího vyjádření jsou biti drobní podnikatelé. Obchodní řetězce jsou opět zvýhodňovány. 

Výhrada asociace se týká zejména venkovních vánočních trhů, které se musejí dnešním dnem zcela uzavřít na 30 dnů. Na rozdíl od nich však mohou dále fungovat trhy farmářské a zejména prodej vánočního zboží v hypermarketech.

Kroky ministerstva jsou nelogické a nerovné

Takové opatření vnímají podnikatelé jako zásadní nerovnost a nelogičnost kroků Ministerstva zdravotnictví  ČR. Vložili do přípravy vánočních trhů veškeré své finanční zdroje, nakoupili zboží, zaplatili předem brigádníky a zákaz vánočních a adventních trhů je pro ně faktický lockdown.

Na vánočních trzích jsou jako na jediném místě prodávány ruční řemeslné výrobky českých výrobců, které nenabízejí unifikované nabídky nadnárodních hypermarketů, a je dlouhodobě velmi obtížné jejich tradici zachovat. Jde o drobné podnikatele a živnostníky, kteří se nemohou dostat do obchodních center, zachovávají tradiční české řemeslo, které zákazník v hypermarketech nekoupí.

Požadujeme zmírnění restrikcí vůči venkovním vánočním a adventním trhům v podobě zachování jejich provozu za podmínek stejných jako platí pro farmářské trhy anebo kompenzací všech nákladů spojených s nerealizovaným prodejem, uzavírá svůj apel AMSP ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).