Hlavní navigace

Nová povinnost zaměstnavatelů, kterou budou muset plnit už od srpna

21. 6. 2024

Sdílet

21.6.24 5*/Žena, upozornění, nápad, přepis, nápis Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Polovina letošních prázdnin přinese zaměstnavatelům hned několik povinností. Týkají se především dohod o provedení práce. 

Novinkou je například povinná evidence všech zaměstnanců, kteří pro ně pracují na základě dohody o provedení práce. Právní úprava, která novinku přináší, vstoupí v účinnost 1. července 2024. Poprvé budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024. 

Evidence všech zaměstnanců

S účinností od 1. července 2024 mají zaměstnavatelé povinnost evidovat všechny zaměstnance, kteří pro ně pracují na základě dohody o provedení práce. Přihlásit všechny stávající zaměstnance na dohodu musejí do 20. srpna 2024. Stále ale, a to až do konce roku 2024, platí, že zaměstnanci pracující na základě dohody jsou účastni nemocenského a důchodového pojištění pouze v těch kalendářních měsících, kdy jejich započitatelný příjem přesáhl 10 000 Kč, dodává Česká správa sociálního zabezpečení. 

Postup u stávajících DPP a výše odměny pro nové povinné hlášení od července 2024 Přečtěte si také:

Postup u stávajících DPP a výše odměny pro nové povinné hlášení od července 2024

Doposud zaměstnavatelé přihlašovali do registru pojištěnců ČSSZ své zaměstnance na dohody jen v případě, že u nich vznikla účast na nemocenském a důchodovém pojištění (viz výše uvedená hranice příjmu 10 000 Kč). Teď ale nově musí povinně registrovat každého zaměstnance na dohody bez ohledu na to, zda mu vznikla povinnost účasti na pojištění, či nikoliv.

Nejpozději do 20. 8. 2024 je nutné přihlásit zaměstnance na dohody, kteří nastoupili před 1. červencem 2024, pokud dosud přihlášeni nebyli a jejich dohoda dále pokračuje i v červenci 2024.

Přihlášení je možné učinit pomocí formuláře Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání), který může být součástí mzdového a personálního SW zaměstnavatele. Tato možnost je zahrnuta i v nově připravovaném formuláři pro hlášení příjmů Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce. Vyplněním výkazu příjmů dojde k registraci zaměstnance. Nový elektronický formulář bude na webu ČSSZ k dispozici od 1. srpna 2024.

Považujete evidenci všech zaměstnanců pracujících na dohody za přínosnou?

Registrace zaměstnavatelů

Povinnost registrovat se jako zaměstnavatel se doposud týkala pouze zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají alespoň jednoho zaměstnance, kterému vznikla účast na nemocenském (a důchodovém) pojištění. Nově je povinnost registrovat všechny zaměstnance na dohodu, a proto je ze zákona nutná i registrace těch zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají pouze zaměstnance s dohodami, kterým účast na pojištění nikdy nevznikla. Pro přihlášení je možné použít formulář Přihláška do registru zaměstnavatelů.

Jak vyplnit nové souhrnné hlášení: Výkaz dohod o provedení práce Přečtěte si také:

Jak vyplnit nové souhrnné hlášení: Výkaz dohod o provedení práce

Hlásit seznam všech zaměstnanců na dohody (pojištěných i nepojištěných) a výši jejich příjmu bude nutné provádět každý měsíc. 

Hlášení zasílá zaměstnavatel měsíčně prostřednictvím personálního SW nebo ePortálu ČSSZ, a to do 20. dne následujícího měsíce. Poprvé za měsíc červenec od 1. do 20. srpna 2024.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).